"Сеизмични наблюдения в региона на Истанбул се правят още от 1980-те години. Те показват, че рискът от ново земетресение е много голям. И с течение на времето той, за съжаление, се повишава. Въпросът е не дали, а кога ще настъпи земетресението."- коментира ученият.По думите му, трусът ще бъде от седма степен по скалата на Рихтер или дори по-висок.
"Има три важни параметъра, които трябва да се имат предвид. Първо, силата на земетръса - тя може да се предвиди сравнително точно: земетресението ще е с магнитуд между 7 и 7.4 по скалата на Рихтер - т.е. ще е много силно. Вторият параметър е епицентърът - и той също може да се определи сравнително точно. Земният трус ще е под Мраморно море - на около 20 км от Истанбул. Третият голям въпрос е "кога"? Прогноза за това не може да се направи, но може да се каже, че има огромна вероятност през следващите 30 години в региона на Истанбул да се разрази земетресение с магнитуд от 7,4 по Рихтер. Тази вероятност възлиза на 70%. А това е много висока стойност!" - пояснява сеизмологът.
Повечето хора от региона на Мраморно море много точно си спомнят трагичната нощ отпреди 20 години, когато загиват 18 300 души, близо 50 000 са ранени, 285 000 остават без покрив над главите. Епицентърът на земетресението от 17 август 1999 г. се намира в Измитския залив, на около 100 км от Истанбул, напомня Дойче веле.
Тогава в Мраморно море се образува цунами. Според Марко Бонхоф, това може да се случи и в бъдеще.
"Да, съществува такава опасност. Само че това цунами няма да достигне измеренията на онези, които се разразиха в Япония и Суматра. Защото земните пластове в Турция се движат хоризонтално, т.е. те се разминават, а цунами възниква само при вертикални движения, когато морското дъно потъва надолу или се надига. Независимо от това при ново земетресение в региона на Мраморно море морските вълни могат да достигнат до шест метра височина и да нанесат щети в близост до крайбрежието. Големият проблем обаче са трусовете и прякото им отражение върху сградите." - предупреждава експертът.
По думите му се очаква разрушенията да доведат до десетки хиляди жертви.
"Системата за ранно предупреждение се задейства в момента, в който земята започне да се тресе. Тя би трябвало да даде възможност за подготвителни мерки преди мощните сеизмични трусове да достигнат града. В Истанбул предпоставките за подобна система за ранно предупреждение са много лоши, защото регионът на земетръса се намира буквално пред вратите на града. За подготвителни мерки остават не повече от 2 до 6 секунди преди големите трусове. Предупреждението просто няма да бъде възможно. Ето защо властите препоръчват по време на земетресението хората да останат по домовете си - заставайки в рамките на вратите, под масите, под леглата. И когато трусовете отминат, бързо да напуснат домовете си, защото има опасност трусовете да се повторят." - казва още сеизмологът.