23 милиарда лева са генерирани от сивия сектор през миналата година в България. Това сочат данните на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров на пресконференция в Хасково.
"Трябва да си дадем сметка, особено в момента, когато се намираме в предизборна ситуация, какво могат да генерират и генерират нелоялните практики. Нали се сещате, че партиите не купуват гласове с партийна субсидия. Гласовете на изборите се купуват с тези пари основно, които се генерират на сиво. Така, че част от тези милиарди отиват и за подобни изкривявания на демокрацията", заяви Пламен Димитров.
Той уточни, че посочените приходи са генерирани от нелоялна конкуренция - от хора, които успяват да не плащат данъци, осигуровки на работниците и прилагат всякакви сиви практики, всъщност ползват некоректни и нелоялни предимства на пазара спрямо своите конкуренти, които са на светло.
Иначе по данни на АИКБ сочат, че като цяло икономиката изсветлява и сивата икономика намалява с около 14 процентни пункта за последните 10 години. От 37-39% през 2008/2009 година е спаднала до 21% спрямо брутния продукт през миналата година. Това ощетява работниците от социални осигурителни права като ще рефлектира и върху пенсионното осигуряване, заявиха от КНСБ. Проста сметка показва, че ако една бъдеща майка получава 1000 лева заплата, а я осигуряват на 560 лева, то тя ще загуби през първата година на майчинството 4800 лева.
В тази връзка от правозащитната организация са започнали кампания "Сивото убива!". Тя е насочена към пресичането на сивата икономика и недекларираната заетост. Заявиха, че ще настояват за законодателни промени и припомниха, че след дългогодишна битка е криминализирана осигурителната измама. От няколко години в Наказателния кодекс има такъв текст, според който неплащането или неплащането в пълен размер на осигурителни вноски е престъпление и се наказва по съответния ред, но за съжаление няма осъдени. В тази връзка от КНСБ започнали преговори за по-голяма активност от прокуратурата.
Кампанията "Сивото убива!" е подкрепена от няколко институции и организации. Сред тях е Инспекцията по труда. Шефът на хасковската служба Кирчо Кирев приветства проекта. Той поясни, че най-големият дял от нелоялни практики има в секторите в сферата на строителство, земеделие, ресторантьорство, автосервизни услуги и автомивки, търговия. Той уточни, че в тези сектори най-често се засича полагане на труд без сключен трудов договор. Поясни обаче, че съвместната работа с КНСБ спомага за пресичане на сивия сектор.
От КНСБ имат няколко предложения към правителството и към работодателите. Те настояват за ежегоден ръст на работната заплата с 12-15% до 2022 г. Тоест средната работна заплата да скочи на над 1850 лева, което ще се доближи до 1000 евро. Искат изпълнение на договорката за заплатите в здравеопазването. Сред исканията е възстановяване на ежегодното договаряне на препоръчителния индекс на растеж на работните заплати в частния сектор, както и връщане на данък на работещите с ниски заплати, например за тези, които получават възнаграждения между 650 и 1000 лева.
С цел пресичане на сивия сектор от правозащитната организация са направили мобилно приложение "VOX КНСБ, на което гражданите ще могат да подават сигнали за некоректни практики на работодатели и фирми. Приложението вече е изтеглено над 10 000 пъти, подадени са около 50 сигнала, сред които и един от Хасково, заяви Тодор Капитанов - национален секретар на КНСБ.
Междувременно днес в Хасково е обособен мобилен информационен център на ул. "Цар Освободител" 2, където хората ще могат да разберат повече за своите граждански права.
Анета Кутелова
Я
toi
мастикаджийката
да ви ....... невалидната сесия
Доню Донев
А, защо?
Blessings
Защо
МУНЧО