В Пловдив приключи курс за повишаване на квалификацията и ефективността в работата и взаимодействието на институциите, ангажирани с разследването на престъпления срещу животни. "Спецификата на престъпленията, свързани с насилие и умишлено умъртвяване на животни, изисква разследващите да притежават определени познания и умения, които не се получават при първоначално обучение", отбеляза зам.-директорът на ГД "Национална полиция" старши комисар Благородна Макева. Тя се позова на международни изследвания, които сочат взаимовръзка между поведението на хора, проявили насилие в детството си спрямо животни, а в зряла възраст - посегателства спрямо хора. Подчертано бе, че насилието в семейството почти винаги е предшествано от насилие към животно. „Общоизвестен факт е, че често извършители на престъпления против животни са деца и млади хора, които след години стават насилници на хора“, посочи ст. комисар Макева. По думите й изборът на дата за провеждане на семинара е тясно свързан със символиката, която носи последният му ден, 4 октомври, обявен за Световен ден за защита на животните през 1931 г.
"Статистически престъпленията срещу животни през годините започват да нарастват. Все по-активната гражданска позиция и сигнализирането за подобни случаи е индикатор, че обществото ни осъзнава проблема и проявява нетърпимост към жестокостта към животни. 349 са регистрираните престъпление срещу животни през 2018 г., а четири години по-рано те са били 178. Това увеличение показва, че чувствителността на хората към този тип престъпления се е повишила и все по-малко от тези деяния остават скрити за полицията", обясни инспектор Камен Николов от сектор "Зоополиция и кинология" при ГДНП. Той припомни, че от 2011 г. тези деяния са криминализирани и полицията има ангажимент да ги разследва като всяко друго престъпление. "Реагира се на всеки случай след подаден сигнал, но нека гражданите да знаят, че публикация в социалните мрежи не е достатъчна. Необходимо е сигналът да бъде подаден към органите на МВР, като активността на хората освен в сигнализирането, трябва да се проявява и в свидетелстване пред разследващите", уточни още експертът.
"Зоополиция има и тя работи, при това работата набира скорост. Надяваме се и гражданите да бъдат по-активни и отговорни, тъй като много често при искане от наша страна да съдействат и свидетелстват, те остават безучастни", сподели от своя страна д-р Надежда Мечева, управител на клиника за бездомни животни към фондация “Четири лапи”.
В рамките на обучителния курс бяха дискутирани теми за повишаване на ефективността в разследванията на такива престъпления, както и по-активното взаимодействие с неправителствените организации и Агенция по безопасност на храните. Обсъден бе и въпросът за създаване на специализирана телефонна линия за сигнали за такъв тип престъпления, тъй като в момента те се получават на телефон 112 и повишават натоварването на номера за спешни повиквания.
В курса участваха служители от СДВР и дирекциите на МВР в София, Пловдив, Благоевград, Бургас, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Сливен, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол, както и представители на Районна прокуратура - Пловдив, Българската агенция по безопасност на храните и НПО.