Петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) потвърди определението на първоинстанционния съд, че жалбата срещу промените в Наредбата за условията и реда за осъществяване на мерки за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в институции е неоснователна. Тя няма да се разглежда по същество, както и частта в нея, която засяга реинтеграцията на децата. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване, съобщават от Министерство на труда и социалната политика /МТСП/.
На 1 юли 2019 г. тричленен състав на ВАС остави без разглеждане жалбата срещу Наредбата, припомнят от ведомството.
В определението си първата инстанция посочва следното:
"По логиката на жалбоподателя всеки родител е застрашен от опасността да изостави детето си или да го предостави за настаняване в специализирани институции и така да стане адресат на мерките за предотвратяване на тези явления, а ако настаняването се е случило - на въздействие с мерките за реинтеграция. Следва да се има предвид, че преобладаващите хипотези на риск от изоставяне по чл. 4 от Наредбата са по причини у родителя. Или жалбоподателят признава за себе си риск от изоставяне на децата му, с което обосновава правния си интерес да оспори разпоредби, уреждащи обществени отношения по предотвратяване на риска от изоставяне и съответно по реинтеграция. Възможното бъдещо засягане на законен интерес на жалбоподателя и то след настъпване на юридически факти, обвързани предимно със собственото му укоримо поведение не сочи на правен интерес от оспорване на Постановлението, а на злоупотреба с права".
Промените в Наредбата бяха приети от правителството на 2 май 2019 г. Целта на подобрените разпоредби е да се подобрят мерките за подкрепа на родителите за реинтеграция на детето в семейството му и превенция на изоставянето. Съгласно промените дирекциите "Социално подпомагане" могат служебно да предприемат действия за реинтеграция, непосредствено след настаняване на детето извън семейството му именно с цел по-бързо връщане на детето в неговото биологично семейство.
Съгласно предишния ред работата по реинтеграция започваше едва след подаване на заявление от родителите. С промените в Наредбата се поставя акцент както върху подобряване на мерките за подкрепа на родителите с цел превенция на изоставянето, така и на интензивната подкрепа, която ще се осъществява непосредствено след настаняване на детето извън семейството. По-ясно и детайлно са регламентирани мерките за предотвратяване изоставянето на деца и настаняването им в специализирани институции, както и мерките за реинтеграция на децата в семейството.
С промените се подобряват и координацията и сътрудничеството между дирекцията "Социално подпомагане" по настоящ адрес на детето и дирекцията "Социално подпомагане" по местопребиваване на родителите, посочват от МТСП.