25 души, променили света, които загубихме през последното десетилетие

От Нийл Армстронг до Сали Райд и от Дейвид Бауи до Стан Лий, светът се сбогува с някои невероятни хора през последните 10 години. Вместо да се опитваме да ги изброяваме всички, ние избрахме подбрана група, опираща се предимно на онези, които са изградили името си в науката, Космоса, технологиите и свързаните с тях области. Те никога не могат да бъдат заменени. Те могат само да се запомнят.

2011 г.

Стив Джобс

Съоснователят на Apple и изпълнителен директор на Pixar постигна зашеметяващи неща само за 56 години, запалвайки искрата на технологичната революцията с личния компютър, популяризира компютърната мишка, постави портативни музикални плейъри в милиони джобове и превърна смартфона във всекидневие. Джобс почина от рак на панкреаса на 5 октомври 2011 г., почти две години след като пусна на пазара iPad.

Денис Ричи

Ричи беше световноизвестен компютърен учен, който създаде езика за програмиране C и даде значителен принос към Unix. Той беше намерен мъртъв на 12 октомври 2011 г., на 70-годишна възраст, след като през последните няколко години беше с влошено здравословно състояние.

2012 г.

Карол Шелби

Автомобилният дизайнер и шофьор на състезателни коли почина на 10 май 2012 г. на 89-годишна възраст от сърдечни проблеми.

Рей Бредбъри

Пионерът сред авторите на научна фантастика Бредбъри е автор на редица произведения, сред които Fahrenheit 451 и The Martian Chronicles. Умира след продължителна болест на 5 юни 2012 г. на 91-годишна възраст.

Нийл Армстронг

Командирът на Аполо 11 Нийл Армстронг става първият човек, който стъпи на Луната на 20 юли 1969 г., изричайки известните думи: „Това е една малка стъпка за човека, един гигантски скок за човечеството“. Предишното му пътуване в Космоса е на Gemini 8 през 1966 г. Армстронг почина на 25 август 2012 г. на 82-годишна възраст след усложнения при извършен коронарен байпас.

2013 г.

Аарон Шуорц

Хакерът и информационен активист Арън Шуорц взе сам живота си на 11 януари 2013 г. на 26-годишна възраст. Шуорц е съосновател на популярния уебсайт Reddit и участва в разработването на Creative Commons, RSS и Y Combinator. Преди да се самоубие, той беше обвинен за предполагаемата си роля в публичното публикуване на статиите от академичния журнал на MIT.

Амар Боуз

Боуз е инженер и изобретател, който основава аудио компанията Bose, докато работи като професор в MIT. Компанията все още използва редица свои патенти. Умира на 12 юли 2013 г. на 83-годишна възраст.

2014 г.

Рей Долби

Звуковият пионер Долби помогна за разработването на видеокасетофона и измисли съраунд звука, както и системата за намаляване на шума, известна като Dolby NR. Умира на 12 септември 2014 г. от левкемия, на 80-годишна възраст.

Стефани Куолек

Куолек изобрети практически непромокаемите влакна, наречени Kevlar, които сега се използват в бронежилетки, оптични кабели и много други продукти. Тя почина на 90 години на 18 юни 2014 г.

2015 г.

Ленард Нимой

Актьорът е известен с ролята си на логичния Вулкан Спок в Star Trek: The Original Series, както и в игралните филми от сай-фай поредицата. Нимой почина на 27 февруари 2015 г. на 83-годишна възраст от усложнения на белодробна болест.

2016 г.

Дейвид Боуи

Емблематичният музикант, текстописец и актьор експериментира с многобройни стилове и идентичности през своята шестдесетилетна кариера. Един от неговите хитове, Space Oddity, разказващ за обречен в Космоса астронавт, бе изпълнен от канадския астронавт Крис Хафийлд по време на престоя му на Международната космическа станция. Боуи почина на 10 януари 2016 г. на 69-годишна възраст от рак на черния дроб.

Алън Рикман

Талантливият актьор, известен с плътния си глас, изигра редица емблематични роли - от Севериус Снейп във филмите за Хари Потър до злодея Ханс Грубер в Die Hard. Умира от рак на панкреаса на 14 януари 2016 г. на 69-годишна възраст.

Принс

Музикантът от Минеаполис постигна всичко възможно в света на музиката. Той беше автор на песни, певец, музикант, продуцент, а както показа филмът му от 1984 г. Purple Rain, актьор и режисьор. Певецът бе известен с неодобрението си на съвременните технологии – не позволяваше на феновете да снимат с телефон на концертите му, както и не разрешаваше в продължение на години музиката му да бъде пусната в музикални платформи. Светът изпадна в тъга, когато той почина на 57 години на 21 април 2016 г. от случайно предозиране с фентанил.

Алвин Тофлер

Тофлер написа бестселъра Future Shock през 1970 г., който дава представа как обществото ни ще се справи с бързо настъпващите промени. Умира в съня си на 87-годишна възраст на 27 юни 2016 г.

Кари Фишър

Актрисата е най-известна с това, че изигра ролята на принцеса Лея във филмовата поредица "Междузвездни войни", но тя може да се гордее и със забележителна писателска кариера, която включва както романи, така и сценарии. Фишър почина внезапно на 60-годишна възраст от сърдечен удар на 27 декември 2016 г., а майка ѝ, актрисата Деби Рейнолдс, почина един ден по-късно.

Вера Рубин

Рубин е известна със своите изследвания, довели до развитието на теорията за тъмната материя, която може да представлява 85% от материята във Вселената. Тя почина на 25 декември 2016 г. на 88-годишна възраст от естествена смърт.

2017 г.

Робърт Тейлър

Интернет пионерът Тейлър изигра жизненоважни роли в създаването на интернет, личния компютър и мишката, наред с други технологични новости. Умира от усложнения от болестта на Паркинсон на 13 април 2017 г. на 85-годишна възраст.

Юджийн Чернан

С мисията на Аполо 17 през 1972 г. астронавтът Чернан става 11-ият от 12 души, които са стъпили на Луната, и последният, оставил отпечатъци там. Умира на 82-годишна възраст на 16 януари 2017 г. след здравословни проблеми.

2018 г.

Урсула К. ЛеГуин

Най-известна със спекулативната си фантастика, включително научна фантастика и фентъзи, ЛеГуин написа повече от 20 романа и 100 разказа. Тя почина на 22 януари 2018 г. на 88 години от сърдечен удар.

Стивън Хокинг

Теоретичният физик и автор е диагностициран с амиотрофична латерална склероза (ALS) като млад. Той използва моторизирана инвалидна количка и устройство, което му даваше отличителната компютърно генерирана реч. Умира на 14 март 2018 г. на 76-годишна възраст, след като е живял с ALS в продължение на 50 години. Той е единственият физик, известен и в съвременната поп култура, появявайки се в редица сериали - от The Simpsons до Star Trek: The Next Generation.

Стан Лий

„Бащата на комиксите“, легендарният Лий бе начело на Marvel Comics и сътвори много от най-известните си герои, включително Spider-Man. Той често се появяваше и във филмите на Marvel. Умира на 12 ноември 2018 г. на 95-годишна възраст от сърдечен удар.

Пол Алън

Пол Алън е съосновател на Microsoft, но известният филантроп също бе собственик на спортни отбори, финансира първия частен космически кораб SpaceShipOne и основава Allen Institute for Brain Science, както и участва в много други начинания. Алън почина на 15 октомври 2018 г. на 65 години от усложнения, свързани с неходжкински лимфом.

Роджър Мур

Английският актьор изигра тайния агент Джеймс Бонд в седем филма, а също така се появи и в The Saint и други телевизионни програми. Мур почина през 2017 г. на 89-годишна възраст от рак на простатата.

2019 г.

Джордж Розенкранц

Розенкранц беше химик, който синтезира ключовата съставка в противозачатъчното хапче и също така спомогна за постигането на първия практически синтез на кортизон. Розенкранц почина на 102-годишна възраст на 23 юни 2019 г.

Алексей Леонов

Космонавтът Алексей Леонов, който през 1965 г. стана първият човек, излетял в открит Космос, почина на 11 октомври 2019 г. на 85-годишна възраст след продължителна болест. Последният му полет в Космоса е през 1975 г. като част от тестовия проект „Аполо-Союз“.

Източник: hicomm.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини