Тече мафиотска война за контрол върху хазарта, а не за ограничаването му

Знаете ли откъде идвали фините прахови частици в България?

От търкането на лотарийни билетчета. Това е вицът, който народът роди в потока обезпокоителни новини тези дни. А ето и едно сериозно аргументирано мнение по въпроса с лотариите и ламтежите на държавата към приходите от тях (защото те са винаги на печалба и винаги означава наистина винаги 24/7/365, като оставим на страна прането на пари).

Евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев коментира във "Фейсбук" намерението на правителството да създаде държавен монопол върху хазартния бизнес с лотариите. 

Темата за хазарта и хазартната зависимост е важна за всяко общество, макар политическите решения да са много различни (и нито едно да не е особено ефективно, както при другите дейности, предизвикващи зависимост) – от пълна забрана до либерализация, съчетана с публичен контрол.

От години призовавам да се спре с агресивната и натрапчива реклама на хазарт в най-големите електронни медии. Още повече че законът формално забранява рекламата на хазарт – също както и рекламата на цигари например.

В последните дни на 43-ото Народно събрание депутатите от ДСБ и гражданският съвет на тогавашния Реформаторски блок съвместно с Националния клуб на жените към ДСБ подготвихме законопроект, който да предотврати това очевидно заобикаляне на закона.

Продължихме тази политическа битка, вече заедно, като коалиция "Демократична България" (подкрепяли сме и предложенията на Валери Симеонов в 44-ото НС, в което не участваме, когато бяха полезни и разумни).

Никога не ни е интересувало дали става дума за Васил Божков, за Делян Пеевски, за медийния интерес на Кирил Домусчиев. Били сме противници на хазартната реклама тогава, когато тя беше близка на сърцето на управляващите.

Предлаганите сега изменения в Закона за хазарта нито са разумни, нито са полезни. Те няма да решат тежките проблеми, свързани с хазартната зависимост на гражданите, която изяжда голяма част от доходите на най-бедните българи.

Няма да решат и проблема с хазартната зависимост на медиите. Защо?

• Защото проектът не ограничава рекламата на хазарт (за да не засегне интересите на г-н Домусчиев най-вероятно);

• Защото проектът в мотивите си предвижда запазване на приходите от лотарийни игри, т.е. запазване на зависимостта и загубите на бедните семейства;

• Защото очевидно вкарва законодателя в мафиотска война за контрол върху хазарта, а не цели неговото ограничаване или изкореняване;

• Защото създава опасен прецедент на национализация по браншов признак, в най-добрия случай по ръба на конституцията (а по-скоро в противоречие с нея);

• И не на последно място - защото създава предпоставка за мащабни и успешни искове срещу държавата.

На мен ми се струва, че крайният резултат ще бъде прехвърляне на лотарийния бизнес в ръцете на Пеевски/Доган (било през концесия, било през тотализатора, откъдето "семейният" бизнес на Пеевски тръгна). Васил Божков ще осъди държавата за стотици милиони и ще е сключил добра сделка. Домусчиев ще запази рекламния бюджет, вече от "държавния" тотализатор. Българите ще продължим да си даваме парите за талончета, но тези, които не играем хазарт, също ще платим – като данъкоплатци, по исковете на Божков.

Източник: dnevnik.bg

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини