Планетата е на предела на възможностите си

Всяка година човечеството консумира 100 милиарда тона материали. Това количество се е увеличило четворно от 1970 г., а броят на населението е само два пъти по-голям. А делът от тях, който отива за рециклиране, все повече намалява на фона на общото количество.

Третирането на световните ресурси като безгранични пък е на път да ни доведе до глобална катастрофа, защото просто няма да има достатъчно от тях за всички в много близо бъдеще.

Според доклад на Circle Economy, представен на Световния икономически форум в Давос, всеки човек на тази планета употребява 13 тона материали годишно. Това количество е по-малко в страните, които разчитат на възобновяеми източници на енергия например.

Най-често използваните и в най-големи количества природни материали са пясък, глина и чакъл. Те отиват предимно в строителството. Следват въглища, нефт, природен газ и металните руди. Чак след всички тях идват растенията и дърветата.

Грубата сметка е, че около 40% от всички ресурси отиват за създаването на жилища. След тях идват храната, транспортът, здравеопазването, комуникациите и стоки като дрехи и мебели. 

1/3 от природните материали на годишна база остават в употреба и след първата година от използването си - например жилища и превозни средства. Друга 1/3 от материалите обаче се превръща в отпадък, като едва 8.6% от него се рециклира. 15% от материалите към се отделят в природата като вредни газове или остават някъде там като пластмасов боклук, пише Guardian.

Основният съвет е преминаване към кръгова икономика, при която въздействието върху околната среда се свежда до минимум. От съществено значение е и повишаване на процента на рециклирани материали. Според ООН, трябва да се научим да правим повече с по-малко, както и да заменим притежанието със споделянето.

Източник: lifestyle.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    44
    4444
    2 0
    12:54, 25 яну 2020
    Пътя към ТСВ все повече се трасира. 1-2 млд. жители ще трябва да се намалят. Особенно в отази част на Азия, където "прелива" от консуматори.

Видеа по темата

Последни новини