Путин може да стане върховен лидер с предложените промени в Конституцията на Русия. Тази нова титла руският президент може да получи след изтичането на мандата му, Самият Путин няма мнение по въпроса, заяви Кремъл.
Предложението е внесено от правителствена комисия по конституционните промени, които Путин огласи в обръщение и внесе законопроект в Думата буквално след денонощие. Промените са насочени към укрепването както на институциите на властта, така и на властта на самия Путин след изтичането на последния му президентски мандат през 2024 г.
Мащабните промени в Конституцията бяха приети от парламента по-рано този месец, като те не засягат само първите две точки от руския основен закон, промените в които изискват провеждането на референдум. Веднага след обръщението на Путин правителството подаде оставка.
Държавната дума - долната камара на руския парламент, вече подкрепи реформите на предварително гласуване, за първи път в историята - единодушно. Времето за реакция и обсъждане на предложенията бе сведено до минимум, на практика страните едва можеха да се запознаят с текстовете. Допълнителни промени са възможни, тъй като правителствена комисия е ангажирана с тях. Именно оттам идва предложението държавният глава да бъде върховен лидер, по думите на единия от председателите ѝ Павел Крашениников.
Кремъл не се ангажира да го коментира това предложение, като го нареди сред многото, които може или не може да бъдат приети.
Не е ясен засега и форматът на "всеруското допитване", което ще финализира приемането на промените в конституцията.
Бешев
gost