Коронавирус или грип? Как да различим две инфекции

Настинката и грипът са сред най-срещаните заболявания през зимния сезон. Те често биват бъркани едно с друго, тъй като много от симптомите им съвпадат.

В същото време грипът или инфлуенца (познат в миналото като испанска болест) е остро инфекциозно заболяване, представляващо една от най-заразните инфекции.

От друга страна коронавирусите (CoV) са голямо семейство от вируси, които причиняват заболявания, вариращи от лека настинка до по-тежки заболявания, като респираторен синдром в Близкия изток (MERS-CoV) и тежък остър респираторен синдром (SARS-CoV).

В момента в Китай върлува нов коронавирус (nCoV). Той е щам, който не е бил идентифициран по-рано при хора.

Коронавирусите са зоонози, което означава, че се предават между животни и хора. Подробни разследвания установяват, че SARS-CoV и MERS-CoV се предават от животни към хора. Няколко известни коронавируси циркулират само при животни, а все още не са преминали към хората.

Грипните и коронавирусните инфекции са сходни по своите прояви, но и различни. Как да разберем от какво точно е болен човек?

Симптоми

Новият вирус от Китай, който заразява белите дробове, всъщност е лесно да се обърка с грипа.

Ето често срещаните симптоми на инфекцията:

треска

суха кашлица

недостиг на въздух

умора

По-рядко срещани симптоми са: главоболие, храчене на кръв, разстройство.

Нетипични симптоми са: хремата и болките в гърлото, които са характерни за възпаление на горните дихателни пътища. Хора, които имат хрема и кихат, по всяка вероятност са хванали настинка или грип

Каква е разликата между коронавирусната инфекция? Пациентите не хващат настинка, защото вирусът заразява долните дихателни пътища.

Инфекциозен начин. Грипните вируси са силно вирулентни. Това означава, че дори и в малки количества, те вече могат да причинят появата на грип.

Как да различим китайския коронавирус? За разлика от грипа, коронавирусите не са много заразни; повечето хора имат имунна система, устойчива на инфекция.

Грипът има кратък инкубационен период от един до два дни. През това време, дори без да проявява признаци на заболяването, самият човек, заразен със грип, е много заразен и остава такъв за една седмица.

Каква е разликата с коронавируса? Инкубационният период е от 2 до 14 дни. Колко дълго хората остават заразни преди проявата на болестта, все още не е ясно. Колко дълго те остават заразни след появата на първите симптоми, също все още не е ясно.

Важно е още да се знае, че маските пред устата и носа не могат да предпазят от заразяване, тъй като вирусите, включително и новият коронавирус, се предават по капков път или при контакт със заразена повърхност.

Затова най-добрата превенция е да стоите далеч от хора, които са заразени, да миете ръцете си редовно и задължително със сапун.

Грип или настинка? Разликите са малки.

Една настинка най-често започва с дразнене в гърлото, хрема, а след това се появява и кашлица. Болният може да има малко повишена температура, главоболие и отпадналост.

Истинският грип обаче поваля човека изведнъж. Появяват се главоболие и болки в ставите, суха кашлица и дрезгавост, болки в гърлото, висока температура до 41 градуса, често придружена с втрисане.

Човек е толкова отпаднал, че не може изобщо да стане от леглото, няма никакъв апетит и е в състояние да спи постоянно.

Обикновената настинка преминава за няколко дни, а симптомите отшумяват след около седмица. Истинският грип обаче е по-продължителен, той изкарва болния от строя за минимум една седмица, а понякога и за по-дълго.

Нужни ли са и кога антибиотици?

Повечето настинки, както и грипът, се причиняват от вируси, срещу които антибиотиците не помагат. Антибиотиците поддържат защитната система на организма.

Те убиват бактериите и ограничават разпространението им, като атакуват клетъчната стена или метаболизма на болестотворните микроорганизми.

Използването на антибиотици е наложително, ако бактериите вече са навлезли в организма и са започнали да се  размножават.

Това може да предизвика възпаление или трайно увреждане на вътрешните органи. Възпаленията на белите дробове, на сливиците, на пикочния мехур или на мозъчната обвивка обикновено са причинени от бактерии. В тези случаи прилагането на антибиотик е наложително.

Източник: zdrave.to

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини