По предложение на Министерския съвет Народното събрание обсъжда удължаване до 13 май на извънредното положение заради разпространението на COVID-19. Гласуването, според новите правила за работа, ще е след като бъдат обсъдени всички точки от дневния ред.
Мотивите на вносителя представи здравният министър Кирил Ананиев. Той посочи, че нашата държава се бори с разпространяването на заразата, а социалната изолация може да намали натиска върху социалната и здравната система.
Извънредното положение бе въведено с решение на парламента на 13 март и първоначално беше до 13 април.
Проектът предвижда още НС да възложи на правителството да предприеме всички необходими мерки за овладяване на извънредната ситуация в съответствие с конституцията.
БСП настоя точката да се отложи за другата седмица, но искането беше отхвърлено. Освен статистиката за заразените всеки ден, има и такава за безработицата, посочи Крум Зарков. По думите му, всеки ден удължаване трябва да бъде внимателно обмислен. Затова БСП предлага удължаване на извънредното положение до края на месеца /30 април/.
Такова предложение дойде и от "Обединени патриоти".
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова припомни, че е постигнато съгласие на председателски съвет, преди да бъде удължен срокът, премиерът да дойде в НС и да информира депутатите какъв е резултатът от мерките и защо се налага продължаване на извънредното положение. Нужен ни е задълбочен икономически, социален и финансов анализ, подчерта тя. Колегата й Красимир Янков призова за закриване на Националния оперативен щаб.
От ГЕРБ настояха БСП да излезе и ясно да каже дали са против противоепидемичните мерки.
Не разбрах какво искате - да спрем извънредното положение, да отворим ресторантите, кафенетата, да разрешим на хората да ядат и пият, попита Менда Стоянова /ГЕРБ/. Само че след това, може да няма нито кой да яде и да пие, нито кой да му готви, коментира тя. Според Стоянова именно днес трябва да се гласува удължаването на извънредното положение, за да имат бизнесът и хората яснота какво ще се случи следващия месец и да планират работата и съществуването си.
Колегата й Тома Биков посочи, че още на третия ден от приемането на икономическите и социалните мерки има 228 фирми, които са се включили в схемата 60/40. Надявам се вашата позиция да не произлиза от днешната позиция на президента Румен Радев - на нас не ни трябва този президент и той ще бъде сменен, изтъкна депутатът.
Нуждата от подробен икономически, финансов и социален анализ подчертаха от "Обединени патриоти" и от ДПС, но и двете групи декларираха подкрепа за предложеното от правителството решение.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ цитира статистика, според която у нас 69 души на 1 милион са установените заразени, двама на един милион са починалите. Т.е. почти два пъти по-малко са установените заразени в България и три пъти по-малко починалите, което означава, че взетите мерки вършат работа, заключи той. Това е аргумент за Движението да гласува "за" по-дългия срок на извънредното положение - 13 май. За финансовите, икономическите и социалните мерки е нужен анализ, данни от изпълнителната власт, защото в това положение нейна е отговорността, за да може НС да даде своя принос в борбата с пандемията, подчерта председателят на ДПС.
От името на "Воля" Веселин Марешки лансира идеята извънредното положение да е безсрочно т.е. да продължи колкото е необходимо. От партията обаче искат още по-сериозни мерки за подпомагане на бизнеса и на гражданите.
Марешки и Корнелия Нинова влязоха в спор помежду си, заради подкрепената от левицата сделка за закупуването на изтребителите. Вследствие председателят на БСП поиска от председателстващия заседанието Емил Христов да отстрани Марешки от залата.