Учени от Харвардския университет откриха на територията на Австралия залежи от древни скали на Земята, в които са се съхранили следи от движението на първите континенти на нашата планета, предаде ТАСС.
"Това е само едно от свидетелствата, че движението на тектонските плочи е започнало през първите етапи от съществуването на планетата - заяви геологът Алек Бренър от университета. - Откритите от екипа ни скали увеличават тази вероятност и разкриват, че ранната Земя е била значително по-сходна с онова, което представлява днес, макар да се смяташе, че различията са били големи."
Земните недра се състоят от няколко слоя - твърда земна кора, полутечна мантия и разтопено метално ядро. Кората е разделена на няколко огромни фрагмента - тектонски плочи, които бавно "плават" по повърхността на мантията и се сблъскват една с друга. Тези сблъсъци водят до раждането и изчезването на континенти.
През последните няколко години учени обсъждат кога е било отключено движението на тектонските плочи и кога са възникнали първите континенти на Земята. Напоследък геолози откриха много теоретични и практически свидетелства в подкрепа на твърдението, че това се е случило веднага след формирането на планетата, преди около 3,2 милиарда години.
Сега Бренър и колегите му открили нови доказателства за ранна поява на тектонски движения, докато извършвали разкопки в областта Пилбара в Западна Австралия, където има скали от т.нар. зеленокаменни пояси. Те са се сформирали преди 3,2-3,6 милиарда години и се смята, че са най-древните образци от първичната земна кора.
Резултатите от изследването са публикувани в Science Advanses.