Достъпът до плажната ивица на плажа за природосъобразен туризъм "Иракли" е преграден на две места, където има начални строителни дейности. За това сигнализират до "Дневник" граждани, посетили плажа през първия пролетен уикенд за 2020 г., в който отпаднаха ограниченията за пътуване заради пандемията от COVID-19.
Според очевидците оградени и подложени на начални строителни дейности са двата най-близки до шосето Иракли - Емона горски пътя, които водят през бадемово насаждение и гора към плажната ивица. Достъпът до плажа е заграден и са поставени големи дървени колове, като на места са оформени тераси и са подготвени за поставяне плочи за настилане.
Още свидетелства са публикувани и в следващите дни в мрежата "Фейсбук".
Според подадените от сигналите местоположения, става въпрос за два имота, за които са регистрирани инвестиционни предложения за строителство. И двата имота са със статут на земеделска земя в защитени зони от "Натура 2000" и според решения от февруари 2020 г. на регионалната екоинспекция в Бургас е отказано одобрението за строителство в тях - виж тук и тук.
Районът на Иракли е защитен от две мрежи от европейската мрежа "Натура 2000" - за птиците и за местообитанията. Режимите на зоната за птиците забраняват извършването на жилищно, курортно и вилно строителство до влизането в сила на нов ОУП на община Несебър или негово изменение. За зоната за местообитанията тепърва ще де приемат конкретни режими на защита, като към момента проектът им е публикуван за обсъждане.
Въпреки дългогодишни оспорвания и граждански протести, в съседство на плажа за природосъобразен туризъм "Иракли" вече се развива курортно строителство върху дюните на плаж "Вая". Там някогашен пионерски лагер става основа за мащабни нови "вили", въпреки защитените дюни и ограниченията за параметрите на строителството за най-близката зона до морския бряг (зона А). Повече виж тук. Районът се разширява и с нови паркинги и е дестинация за еднодневно плажуване от застроените курорти около Несебър и Слънчев бряг.
В социалните мрежи граждани вече апелират за участие в петиция срещу новото застрояване на Иракли. Призивът е да се запази "свободна зона в която да мога спокойно да опъна палатката си, както беше досега" и за това "моята палатка да е единственото "високо" застрояване на плажа или в близост до него," като "плътността на застрояване да изчезва с края на сезона и да е само от плат, а не от бетон." Според Конституцията на Република България плажната ивица е изключителна държавна собственост и се управлява в интерес на гражданите(чл. 18), а свободата на придвижване на държавната територия е гарантирана (чл. 35).
Гражданите апелират и за това плажът "Иракли" да "не е мръсен", като привържениците на природосъобразния туризъм организират ежегодно почиствания на района. През предни години край Иракли систематично липсва общинско извозване на боклука въпреки парите, дадени за това от закона към общините.