Ограниченията в кризата с коронавируса постепенно отпадат и много хора с изненада установяват, че докато някои са загубили работата си, други са забогатели още повече. Къде е моралът в цялата тази история?
Не е тайна, че някои хора направиха големи пари покрай кризата с коронавируса. Категорично обаче сред тях не са нито шивачката на маски, нито аптекарят. Най-много спечелиха от кризата хората, които и преди това си бяха достатъчно богати.
Богатите стават все по-богати
Миналата седмица вашингтонският Институт за политически изследвания публикува последния си доклад за милиардерите по света. Присъствието в него на хора, за които ще стане въпрос по-долу, е доказателство за това, че богатите стават все по-богати, а бедните – все по-бедни, именно по време на кризи като сегашната. Там се посочват хора, чието състояние е било внушително и преди кризата, но сега са станали толкова богати, че трудно вече успяват да преброят парите си.
В този списък фигурират например Джеф Безос, шеф на най-голямата в света платформа за онлайн-продажби „Амазон“; милиардерът Джон Албърт Собрато, чийто бизнес е в сферата на недвижимите имоти; основателят на приложението за видеоконферентни разговори „Zoom" Ерик Юан; Джошуа Харис от „Apollo Global Management", която се занимава с алтернативни инвестиции; медийният магнат Роко Комисо...
Добрите и лошите
Мнозина наблюдатели се опитват да правят диференциация между „добрите“ и „лошите“ печеливши от кризата с коронавируса. Например най-богатият човек на Сингапур – Ли Ситинг, съосновател на фирма за медицинско оборудване, която произвежда и респиратори, е увеличил състоянието си с един милиард долара само за месец.
Но какво да кажем за „Амазон“, който печели от това, че безброй магазини са затворени заради ограничителните мерки? Или пък за „Майкрософт“ и „Зуум“, които продават видеоконференции, възползвайки се от наложителната работа от вкъщи? Както и за тези, които търгуват с все по-скъпите недвижими имоти в Силициевата долина? Те не работят за доброто на обществото, а само за собствената си печалба.
Не търсете справедливост
От средата на март насам към 50 милиона американци са загубили работата си. Но състоянието на милиардерите в страната за същото време е нараснало с 10 процента, или с 282 милиарда долара!
И ако нуждаещите се американци разчитат на еднократната помощ от 1 200 долара, 43 хиляди милионери зад океана (сред които е и президентът Доналд Тръмп и неговото семейство) получават данъчни облекчения за 70 милиарда долара. Казано иначе: вместо по 1 200 долара, колкото получава обикновеният човек, всеки един от тези богаташи може да разчита средно на 1,7 милиона долара.