Учени комбинираха успешно човешки и миши клетки и създадоха хибриден ембрион “химера” в най-сложния подобен експеримент до момента.
Проектът е дело на Държавния университет в Ню Йорк и бележи непредъка в създаването на хибридни ембриони, които биха могли да се използват в бъдеще за отглеждане на органи за трансплантации.
Екипът успешно комбинирал човешки стволови клетки и ембрионални миши клетки, като временно деактивирал протеина mTOR в човешките клетки.
Протеинът регулира клетъчния растеж, а няколко часа след деактивирането му, човешките стволови клетки, възвръщат първоначалното си състояние – най-раната си форма, при която могат да се развият във всякакви възможни органи и тъкани.
Връщането на стволовите клетки в това им състояние направило възможно успешното им интегриране в миши ембрионални клетки.
Екипът инжектирал между 10 и 12 групи стволови клетки в миши ембриони и ги оставил да се развиват в продължение на 17 дни.
Получените ембриони се отличавали с между 0.1 и 4% човешки стволови клетки.
„След 17 дни се сдобивате със зрели клетки, чието развитие в човешки ембрион би отнело месеци“, казват учените.
Концентрацията на човешките стволови клетки била най-голяма в червените кръвни телца на ембриона, но били открити още в чернодробната тъкан, сърцето, очните клетки и дори мозъка.
Човешки стволови клетки не били открити в репродуктивните органи, което означава, че екипът не бива да се тревожи за риска от евентуално възпроизводство на химерите.
През 2019 китайски изследователи създадоха над 4 000 свински ембриона, инжектирани с човешки стволови клетки, от които в крайна сметка се родиха 2 прасенца, починали няколко седмици по-късно.
Източник: dailymail.co.uk
Рогатия