През последните години социалните мрежи станаха място, където споделяме всичко, което ни вълнува – с текст, снимки, видео. Днес обаче все повече хора водят „двойствен” живот - в ежедневието им се случват много събития, но те споделят само подбрана част от тях в дигиталното пространство. Сортират внимателно какво показват „на света”, защото една снимка на нещо толкова естествено като скромно тържество за рождения ден може да отключи порой от съобщения с ругатни, обиди и дори заплахи.
След месеци на карантини и изолация обществото е сякаш разцепено на две. Някои се мъчат да се завърнат към нормалността, бидейки предпазливи, а други са сковани от страх и ненавиждат всеки, който не се е заключил у дома си като отшелник.
„Когато разглеждам решението си възможно най-обективно, трябва да призная, че не би трябвало да правя това”, казва 26-годишна лекарка от САЩ, визирайки романса, който е започнала преди няколко седмици. Влюбила се е в момче от съседен град, разказва The Atlantic. Няколко пъти в седмицата скача в колата си и отива при него. Пази в тайна връзката си – крие я и от приятелки, и от роднини. Опасява се, че ако им сподели за тези искрици щастие в ежедневието си, ще получи яростен отговор – че е безотговорна, че е заплаха за обществото.
Лекарката много иска да сподели емоциите си в социалните мрежи, но я е страх да го направи. Като всеки човек, който се радва от нещо, мечтае да разкаже, да опише чувствата си. Наясно е обаче какво ще последва.
„Безотговорни и опасни” за обществото
Проблемът на момичето – пожелало анонимност – е проблем и на много други хора по света. Мерките за т. нар. социална дистанция (какъв абсурден израз, нали – дистанцията всъщност е физическа) все още са в сила в една или друга степен в почти всички страни. Хората са самотни. Много от тях имат нужда от човешко присъствие, човешка реч, среща на очи с очи. Тези, които се осмелят да си го позволят, го пазят в дълбока тайна, сякаш е престъпление.
И не без основание. 22-годишата Джулия Бърд от щата Вирджиния казва, че наскоро била на приятелска сбирка с десетина приятели и гаджето си. Споделила видео от забавата във Facebook. Само секунди след товa обаче го изтрила. „Усетих се колко много хора ще ме осъдят. Вече е получавала неведнъж съобщения с полу-заплашителен тон, с които разни познати й казват, „ако се събираш с хора по купони, ето какво те чака” – и графики на вируса или снимки на трупове.
28-годишната Ерика Енгърс пък разказва, че наскоро била на парти на открито с малка група приятели. Събрали се в двора на едного от тях, на открита, просторна ливада, стоейки на разстояние един от друг. Казва, че няма да сподели нито снимка от веселието, защото очаква порой от обвинения. Вече е виждала как се случва това. Нейна приятелка споделила снимка от рожден ден, където е прегърнала майка си. Получила тонове съобщения, че е безотговорна и опасна за обществото.
Различни мерки в различните страни
Сложността на ситуацията се подсилва от факта, че развитието на епидемията и съответните мерки са различни в различните части на света. 26-годишният Хуан Виванко от Чили, който от 3 години живее в Берлин, наскоро осъзнал това по болезнен начин.
Неговото временно „семейство” включва и двама съквартиранти. Наскоро поканили приятел за малко парти в дома си. Когато публикувал снимка от приготовлението на храната в кухнята, в телефона му заваляли обиди. „„Идиот ли си, как може да си толкова безотговорен? Трябва да изравните кривата. Не можеш просто ей така да се забавляваш”, пишело в съобщенията.
Приятелите му в Чили не разбирали, че това, което прави, в Берлин не се счита за незаконно. Опитал се да им обясни, но се оказало безпредметно. Накрая просто сложил ограничения кой може да вижда снимките му в социалните мрежи.
Ситуации без контекст
Един от проблемите в социалните медии е, че показват ситуации без контекст. Виждаме снимки на хора, които са заедно на купон – може да изглежда, че не им пука за здравето, но всъщност не знаем каква е цялостната картина: може би те и без друго живеят заедно, или може би просто ъгълът на снимката е такъв, че изглеждат прекалено близо?
Паниката е достигнала дотам, че един 26-годишен младеж получил порой от гневни съобщения, след като публикувал снимка на две чаши вино, поставени на земята в парка. Малко след снимката получил текст: „Какво си мислиш, че правиш? Искаш всички да измрем ли?” Младежът каза, че дори няма хора на снимката – само две чаши вино.
В резултат, все повече хора се страхуват да споделят в социалните медии снимки и видеа от моменти в живота си, които са радостни, хубави или интересни. Тези хора се досещат, че ще бъдат обект на критики, обвинения, присъди и заплахи. Дори в снимките да няма нищо реално смущаващо, точно сега рискът да бъдат изтълкувани зле е голям.
Нещо повече – някои от тях си дават сметка, че подобна невинна снимка може дори да се озове в новините по телевизията. Това може да е кадър от детски рожден ден у дома с близки хора, които живеят заедно, но – представена без контекст – да разгневи някого дотолкова, че да бъде пратена до медиите. А кой би искал да види собствената си снимка по новините с коментари от рода на „безотговорни хора продължават да се веселят и да застрашават обществото”?!
„Гадене от изолацията”
Някои психолози вече говорят за „гадене от изолацията”. Понятието е смешно, но всъщност много точно - то е откровено и дава знак колко противно е да продължаваме да се преструваме, че да си сам у дома е супер. Точно това правим в социалните мрежи: преструваме се, лъжем се, или пък просто се крием, защото сме наясно, че ако споделим откровено опитите си за нормален живот, ще станем обект на порой от обвинения, обиди и дори заплахи.
През това време лекарката, започнала любовна връзка с момче от съседен град, казва, че се чуди дали ще дойде време, в което ще е приемливо да сподели кога и как се е запознала с гаджето си. „Срещнахме се в лудо време. Може би някой ден, когато разказвам това, хората ще възкликват „Ехааа”, а не „Знаеш ли, че си мега-безотговорна и заплаха за общественото здраве”…