В шест предприятия в региона на Хасково е имало забавяне на плащането по трудовите възнаграждения за петте месеца на настоящата година. Това съобщиха за Haskovo.net от местната Инспекция по труда.
Забавените работни заплати са в общ размер на 24 400 лв за 20 лица. След намесата на Инспекцията обаче 19 000 лв са вече изплатени. Те са част от 2,5 млн лв, които са платени след съдействието на контролните органи.
„В Хасковска област, поне към настоящия момент, проблемът с неизплащане на възнаграждения не е сериозен.“, коментира директорът на ИТ в Хасково Кирчо Кирев.
Той припомни, че контролът по заплащането на труда, както и по възникването на трудовите правоотношения е сред акцентите в дейността на дирекцията.
А заради активния старт на сезонните дейности в момента, контролът още повече ще бъде засилен в някои от секторите, като строителството, селското стопанство, ресторантьорството и хотелиерството.
Три вида са вече договорите, чрез които фермерите и тютюнопроизводителите могат да наемат екипите си за краткотрайна работа през сезона и да са коректни работодатели. А процедурите по оформянето на документите са по облекчен ред, посочи още Кирчо Кирев.
Продължава да действа познатият вече като еднодневен договор. А до 31-ви октомври работници по прибирането на реколтата и обработката на насажденията могат да бъдат наемани и за повече от един ден. А също и по силата на договор до 120 дни за дълготрайно безработни, които получават социални помощи. Те няма да губят правата си на социално подпомагане на който и вид договор да бъдат наети, уточни шефът на Инспекцията по труда в Хасково.
Всички видове договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа се предоставят онлайн чрез специално разработена за това система. Функционалностите й могат да бъдат представени от специално наети по проект „Оптимизация и иновации в ИА ГИТ“ помощник-инспектори.
В помощ на сектора „Строителство“, който е един от силно рисковите, както по отношение безопасността на труда, така и за полагане на недеклариран труд, има създадена платформа за онлайн оценка на риска „Превенция за безопасност и здраве при работа“. В нея са включени обучения и инструктажи.
И двата проекта са финансирани по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд.
От Дирекция „Инспекция по труда“ в Хасково отново предупреждават онези, които са склонни да приемат работа без трудови договори, че така губят социални и осигурителни права, а при инцидент нямат право и на обезщетение по задължителната в строителството застраховка за трудова злополука.
А междувременно днес от Министерството на труда и социалната политика съобщиха, че се готвят промени в Кодекса на труда, които да гарантират още повече защитата на работниците и цикличното заплащане на труда им. Чрез една от тях се предвижда по-сериозна рестрикция за работодателите, при които се установи повторно нарушение за недеклариран труд. Предложението е глобата в такъв случай да бъде от 15 000 лв до 20 000 лева.
При системни нарушения, свързани със забавяне на заплатата на работниците, работодателят ще подлежи на санкция в размер между 20 000 и 30 000 лева.
Красимира Славова
Хахо
наблюдател