15 учебни заведения от Хасковска област да бъдат включени в списъка на иновативните училища за 2020 -2021 година, предлага министърът на образованието Красимир Вълчев. Процедурата е все още в проект и се очаква одобрението й от правителството.
В списъка, одобрен от МОН, влизат от Хасковска област основните училища: „Пенчо Славейков” от Димитровград, „Св. Св. Кирил и Методий” от ивайловградското село Свирачи, Първо основно училище „Иван Вазов“ в Свиленград, от Харманли- ОУ„Иван Вазов”. „Св. Климент Охридски”, „Св. Иван Рилски” и „Шандор Петьофи” са основните училища от Хасково, а от с. Динево-ОУ „Христо Ботев“.
Математическите гимназии в Хасково и Димитровград „Акад. Боянт Петканчин“ и „Иван ВАзов“, както и Езикова гимназия „Проф.д-р Асен Златаров“ в Хасково са част от профилираните гимназии, предложени за иновативни и през настоящата учебна година. В този списък е и Средно училище „Неофит Рилски”-Харманли. Професионална гимназия по дървообработване и строителство ”Цар Иван Асен ІІ”, Професионална гимназия по транспорт и аграрни технологии „Н. Й. Вапцаров” и Професионална гимназия по туризъм ”Александър Паскалев“, са също част от предложение за одобрение списък.
През тази година се отчита по-голям брой на школата, които са подали проекти за иновативна дейност. А това означава, че расте числото на училищата у нас, които разчупват стандартните начини на преподаване и внедряват все повече новите технологии в обучението, както и в организацията на работата си. Идеята е чрез въвеждане на иновативни елементи, чрез разработване по нов начин на учебното съдържание, учебните планове и програми, да се повишава качеството на образованието т.е. иновативните училища имат по-голяма свобода при прилагането на нови, съвременни, иновативни методи на преподаване на учебния материал.
В проекта си до Министерски съвет министър Вълчев предлага за иновативни училища да бъдат обявени общо 507 училища, от 183 населени места, от 132 общини, от 28 области
Училищата, които ще бъдат определени за иновативни, се финансират по общия ред в рамките на предвидените от държавния бюджет средства по функция „Образование“ за 2021 година.
Именно за иновативните училища се обмисля и възможността 20 % от учебните часове да се провеждат онлайн през следващата година, по решение на ръководството им.
Красимира Славова
До директорите
Заради вашето самохвалство и за усвояването на едни пари.
Помислете за децата! Те не искат онлайн обучение, а да ходят на училище.
Само
И до министерството
гост
Редников
Ефрейтор Беров
смях
ДаскалОв
Аз