През новата учебна година ще има задължителни и избираеми от училищата мерки за безопасност, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в петък.
Задължителни в училищата ще бъдат здравните мерки, които ще са свързани с дезинфекцията, носенето на лични предпазни средства, миенето на ръцете и осигуряването на топла вода и сапун във всяко училище. Избираемите мерки ще са свързани с това да се осигури, доколкото е възможно, невзаимодействие между паралелките и ако има едно болно дете, само паралелката да превключва в електронно обучение от разстояние. Тази стратегия ще се реализира различно в различните училища. Критичните зони в училищата са тоалетните, столовите и коридорите.
В училищата ще трябва да се носят маски във всички закрити помещения, с изключение на класните стаи и физкултурните салони. В тях учениците може да са с маски, но няма да бъдат задължителни и може да ги свалят, каза Вълчев. В останалите закрити помещения учениците трябва да са с маски. Във всички училища ще има и резервни маски.
Началните учители, които преподават на един клас, няма нужда да носят маски, но за тези учители, които работят с различни класове, най-вероятноще бъдат купени шлемове, защото те са по-удобни при преподаването.
Всеки учебен ден ще започва с кратка беседа за напомняне на правилата за безопасност. На влизане в училищата няма да има задължителен термоскрийнинг, но ще има т.нар. медицински филтър - преглед за симптоми, който може да се прави на училищните входове или в първия час, като при необходимост ще се уведомяват родителите и РЗИ. Очаква се тестовете за COVID-19 да са безплатни за учителите и учениците, каза министърът.
По повод исканията на родители децата им да учат дистанционно през новата учебна година, министър Вълчев каза, че дискусионният въпрос е дали това да бъде само по медицински причини. През тази година за децата със специални образователни потребности ще има повече възможности, ако се налага да отсъстват по медицински причини, както и по медицински причини, свързани с родителите им. Ще бъде предоставен списък с тези заболявания, за да се преминава по-лесно към дистанционно обучение и към друга образователна форма.
Една от възможностите е за запазване на дневната форма, като ученикът от вкъщи ще участва в учебните часове и ще е част от класа. Това ще се организира от училищата - чрез виртуална връзка в реалната класна стая. Министърът каза, че участието в такива образователни форми ще става по медицински причини, а не въз основа на "личен страх".
Родител
Във връзка със старта на учебната 2020/2021 година, продължаващата "епидемична обстановка" в страната и разнородната медийна информация относно тест за Covid-19, ви уведомяваме, че КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМЕ децата ни да бъдат подлагани на медицински манипулации за тестване, изследване за Covid-19, преди, по време и след края на учебната година.
КАТЕГОРИЧНО ОТКАЗВАМЕ децата ни да бъдат подлагани на експериментално лечение (вкл. с експериментални лекарства или препарати), в случай на установяване на заразяване с Covid-19, без изрично писмено съгласие от страна на родител/попечител/настойник.
Ако и когато бъде необходимо да се извършат подобни медицински манипулации, ние, в качеството ни на родители/попечители/законни представители, ще предприемем нужните действия спрямо собствените си убеждения и граждански права, гарантирани ни от Конституцията на Република България. До тогава, вашите заповеди по тази тема, няма да бъдат зачитани от нас и семействата ни.
Красимира
Може ли без тях,ще побъркате децата!!:(
И без маски!!!
6324
Майка на ученици
Даскал
Анна
Познайте коя е тази директорка?
Терминът нарцисизъм означава любов към себе си и се свързва с ред характерови черти, засягащи собственото възхищение и егоизма. Определени форми на нарцисизма могат да бъдат много ограничаващи и се класифицират като патологични – например нарцистичното личностно разстройство и зловредния нарцисизъм, които стига до Психопатията.
Липсата на емпатия е отличителна черта на нарцистичните разстройства и страдащите намират за изключително трудно това да разберат другите (и техните собствени) емоционални състояния и влияния. Това прави поддържането на близки или интимни взаимоотношения много трудно. Могат също да намерят за трудно да възприемат или приемат това, или може да го интерпретират като добродетел. Отличителни белези в поведението са:
Бурна реакция на критиката, става ядосан или унижен;
Използването на други за достигане на целите;
Преувеличение на собствената значимост;
Изпитва нереалистични фантазии за постижения, сила, красота, интелигентност или любовни истории;
Има неразумни очаквания за благоприятно оценяване от другите и величаене;
Търсене на постоянно внимание и положително подкрепление от другите;
Лесно става ревнив;
Има чувство за изключителна правота;
Експлоатиращ е към другите;
Липса на емпатия;
Показва арогантно, надменно и горделиво поведение;
Използва отричащ механизъм, за да омаловажи неадекватността или провалите си;
Използва рационализационни механизми, за да оправдае егоцентричното си поведение.
Е това изясни ли ви картинката за госпожа директоршата! Като че ли за нея е писано!