Десетима безработни с увреждания или техни роднини минаха през информационната среща днес, която се организира от Сдружение "Национална пациентска организация " и Дирекция "Бюро по труда" – Хасково. Един от тях е насочен към отворено работно място, което може да се окаже подходящо за него, обяви консултантката Кристина Йорданова. Тя и колежката й Мариана Войкова предоставят посреднически и консултантски услуги по проекта на Национална пациентска организация и Българската стопанска камара, финансиран по Оперативната програма „Развитие на човешките ресурси“. Основна й цел е да допринесе за повишаването на достъпа до заетост на лица с увреждания.
Част от дошлите на срещата днес са се интересували за възможностите за работни места за свои близки с увреждания.
„Хората с увреждания по принцип трудно си намират работно място, дори и тези, които не са с физически увреждания, и това е така, споделят те, защото често им се налага да отсъстват от работа заради лечение или профилактика. Много от работодателите не се съгласяват да имат отсъстващи служители за месец, например и това се оказва препятствие за тези хора. Затова е важна подкрепата, както към търсещите работа хора с увреждания от една страна, така и към бизнеса в осъзнаването, че е важно и от икономическа, и от социална гледна точка, да е по-толерантен към хората от тази група“, коментира Кристина Йорданова.
Крачка към подобряването на връзката между работодателите и хората с увреждания е разработването на информационния портал – www.rabotazavseki.com, който улеснява хората с увреждания да търсят и намират работа, която да съответства на техните възможности, потребности и професионални стремежи. Порталът предоставя, както полезни обучителни ресурси, така и възможности за търсене на работа.
От началото на годината с помощта на посредническите консултанти в Хасково вече 29 лица с увреждания са се включили в проекта, като подходът към тях е индивидуален, защото и потребностите им са много различни.
"Някои от тях трябва да направят само една кратка крачка към това да започнат работа и тя е свързана с мотивацията им, други обаче се нуждаят от по-сериозна подкрепа- от това да ги ориентираме на пазара на труда, през съдействието за изготвяне на автобиография и мотивационно писмо за кандидатстване или пък да им направим регистрация в платформи за търсене на работа", казва Кристина Йорданова.
Въпреки пандемията от COVID-19, която постави хората с увреждания в особено уязвима ситуация и стана причина много от тях да се затворят с месеци в домовете си и да прекратят търсенето на работа, след разхлабване на ограничителните мерки, 9 от включените в проекта лица вече са започнали нова работа. Други 8 са преминали през онлайн обучения, с които са надградили знанията и уменията си и така са повишили конкурентноспособността си на пазара на труда.
Безработна
До безработната
не е така
До многознайкото