УНСС стартира новата си учебна година в Регионалния център за дистанционно обучение в Хасково с уникална специалност за Балканите-“Управление на миграционните процеси“.
За момента в зимния семестър се обучават дистанционно 546 студенти, като от тях първокурсниците са 165-123 бакалаври в специалности са Мениджмънт и администрация, Счетоводство и контрол, Икономика и 45 в магистърските програми по Счетоводство и контрол, Бизнес администрация, Икономика на човешките ресурси.
Центърът влиза в тазгодишния академичен цикъл, освен с набор от нови студенти, и с нов директор-професор д-р Надя Миронова, която приветства студентите и гостите-представители на местните и регионални власти, на бизнеса.
Академичната година в Хасково откри ректорът на УНСС проф.д-р Димитър Димитров. Част от новите студенти присъстваха в аулата, а останалите участваха онлайн през платформата Тиймс, в която церемонията беше излъчена официално.
Проф. Димитров отбеляза пред присъстващите предизвикателствата на предстоящата учебна година в условията на здравна пандемия и подчерта, че образователният процес ще продължи в „интересни времена“ и за преподавателите, и за студентите. „Трябваше да преминем през миналата учебна година бързо към нов начин на обучение. Буквално за дни преминахме изцяло на онлайн обучение, от присъствените във вируталните зали. 20 000 студенти и 1000 преподаватели се обучаваха през целия втори семестър на миналата учебна година онлайн. В последствие много процеси и по кандидатстването бяха оптимизирани и и минаха в интернет средата. За първи път се проведе и кандидат-студентски изпит онлайн с използването на изкуствен интелект.“, посочи той. Към студентите се обърна с пожелание за успешен старт на учебната година и подчерта, че те са част от стотния випуск на УНСС, който през 2020 -та година отбелязва своя юбилей от основаването си. Авторитетнното учебно заведение е създадено през 1920 година от проф. Стефан Бобчев- основател и първи ректор на УНСС.
Заместник-областният управител на Хасково Митко Петров подчерта в приветствието си на церемонията по откриването на академичната година, че Центърът за дистанционно обучение на УНСС в Хасково е всъщност „център за подмладяване на областта“.
Ресорният заместник-кмет по образованието в община Хасково Мария Вълчева, която е възпитаник на Центъра на УНСС тук, пожела на студентите да се учат, да бъдат критични и да предлагат решения при своето професионално израстване, на които местната власт да има повод да откликва в сътрудничество.
Поздравителен адрес за старна на учебната година изпрати и кметът на Димитровград Иво Димов.
1/3 от студентите, които се обучават в учебната структура в Хасково са от региона на Кърджали.
На официалната церемония днес присъства и кметът на Кърджали Хасан Азис. „Все повече се говори за Европа на регионите и в този смисъл със своя децентрализиран подход през последните десет години и създаването на Регионалния център в Хасково, УНСС изпревари новата философия на европейския път на развитие. В тази връзка, за нас, като представители на местната и на регионалната власт, на местните фирми и икономика, на местните общности, изключително важно е образованието да бъде достъпно. Това е така, защото все повече усещаме, че има желание за образование, но има и необходимост от образовани хора. В същото време обаче има нужда и от рефреш на образованието, защото завършилите преди 15-20 години имат нужда от придобиването на нови знания и умения, на нови методи, включително и за управлението“, посочи Кметът Хасан Азис, като изтъкна ползата от новите подходи, които се прилагат в Регионалния център на УНСС.
Сред гостите беше и председателят на Хасковската-търговско промишлена палата Янчо Янев, който преди официалната церемония сподели, че чрез търговските ни аташета и партньорите си в различните държави, организацията разпространява възможностите за дистанционно обучение на РЦДО-Хасково, и вече има проявен интерес от чуждестранни студенти.
Проф.д-р Надя Миронова: Развитието на регионалния център за дистанционно обучение ще превърне Хасково в университетски град
-Проф.Миронова, учебната година в Центъра за дистанционно обучение на УНСС в Хасково тръгвате с летящ старт тази година. Направихте заявка за обособяването но Университетски център в Хасково, как ще се случи това?
-Получаваме разбирането, подкрепата и мотивацията, както от местните власти на регионите на Хасково и Кърджали, така и в лицето на бизнеса наистина да направим един университетски център. Това означава не просто да обучаваме студенти, а да дадем на младите хора от региона реален достъп до академичния и културния живот живот на УНСС, като ги интегрираме в университетската студентска общност. Направени са и първите стъпки в тази посока. В сътрудничество с директорите на местните училища сме изработили план, в който е залегнало изнасянето на открити лекции на наши преподаватели пред завършващи средното си образование ученици, както и открити дискусии между нашите студенти и гимназистите.
Амбицията ни е не просто да развиваме Центъра за дистанционното обучение във вида, в който е познат на местната общност и на студентите, а и да го превърнем в университетски център, така че Хасково да се превърне в университетски град. Дистанционното обучение преминава изцяло онлайн, както е по дефиниция навсякъде по света. Което пък означава, че независимо къде се намира студентът -в Ню Йорк, в Техеран или в Хасково, той има абсолютен равен достъп до учебните ресурси, до учебния процес и получава персонализирано обучение. Това е и в резултата на целенасочената политика, провеждана от ректорското ръководство на университета за модернизация на образованието в университета. УНСС в момента влага сериозен ресурс, както организационен, така и финансов в обогатяване на материалната база и разширяването на технологичните възможности -в техническото обезпечаване на едно модерно дистанционно обучение, което за нас е следващ етап в модернизацията и повишаването на качеството в дистанционното обучение.
-В този ред на мисли, смятате ли, че чрез предоставянето на тези възможности ще има повече българи в чужбина, които ще предпочетат да завършат образованието си в българския университет?
-Силно се надявам на това и смятам, че има абсолютна предпоставка за такова очакване, тъй като ученето на роден език има много предимства. Освен това, нашият университет, като част от мрежата на седем европейски университета, дава абсолютно равнопоставена и равноправна, синхронизирана с европейските образователни програми диплома. Така или иначе и към този момент УНСС е част от образователното европейски пространство и дипломата от нашия университет е валидна, ние участваме във всички международни спогодби за признаване на кредити и образователни програми.
-В Хасково стартира съвсем нова магистърска програма-Управление на миграционните процеси, появиха ли се желаещи студенти за нея?
-Тя е единствена на Балканите със сигурност и смятам, че е уникална и за Европа. Вече имаме и първата група студенти, които ще завършат в нея.
Красимира Славова
Инж Ганев
Ани Стоянова от ливада север
Германски Миграционен Специалист - Нацист
в град ДерКурвенахт
Николай
Доню
АмериканскиХойКосмат
владея народен занаят
и все още се смятам за прост раб божи
......
В Хасково си бях миналата година и видях 99.9999 % още по-прости хора от мен :))
...
Най-интелигентните бяха младите майки от Махалата , родили деца в Германия и
харчещи в Мутристана :))
Адвоката
Доню
Стоянов
Бял хакер
Бисеров
Шекера
Кондю
хаха
Историк
Специалист по въпроса
Чорбанов
Гаржу, Паржу и Компанията
Дериозно ли
Запознат