Съдът: "Ню Геймс" на Божков е в несъстоятелност, законодателят е нанесъл непоправими щети

Фирма "Ню Геймс", чрез която оперираше "Националната лотария" на Васил Божков е обявена в несъстоятелност, засечени са недействителни плащания към "Лафка", а петима печеливши от лотарията претендират за неизплатени печалби в размер на 4.5 млн. лв. от билети на Националната лотария, които няма как да получат. Променяйки Закона за хазарта през 2020 г., законодателят е нанесъл непоправими вреди на хората, спечелили печалба от талоните за търкане. Това се посочва в решение на състав на Софийския градски съд от 6 януари, с което "Ню Геймс" е обявена в несъстоятелност, пише "Сега".

В рамките на търговското дело съдебният състав отправя сериозни критики към законодателя заради начина, по който Законът за хазарта беше променен, като в решението си съдът посочва, че законодателят не е предвидил някакъв преходен период, който да даде възможност на дружеството да реорганизира дейността си.

"Изменението на Закона за хазарта нарушава правната сигурност и създава пълна непредвидимост по отношение на дейността на правните субекти, които добросъвестно до този момент са осъществявали такава. Безспорно установено по делото е, че до влизането на изменението на Закона за хазарта длъжникът "Ню Геймс" АД е действал при спазване изискванията на закона и въз основа на съответни лицензии, под контрола на държавата, и както е посочено по-горе е изпълнявал в срок и изцяло своите задължения", пише съдебният състав, цитиран от "Сега".

Според съдията законодателят е "нанесъл непоправима вреда и на лицата, спечелили печалба, както и на всички контрагенти", тъй като прави невъзможно плащането на печалби. В решението се посочва и че за подобен извод не са необходими някакви специални знания и е достатъчна нормалната житейска икономическа и правна култура, за да може да се предвиди настъпването на подобни "последици, които нанасят допълнителни вреди на стопанския живот в държавата".

Петимата печеливши са заявили претенциите си, като някои от тях по силата на договор трябва да получават парите на вноски в следващите 20 години. Претенции към "Ню Геймс" са предявили и кредитори, както и няколко юридически лица, а сред тях е и "Националната лотария", която е със същия изпълнителен директор като "Ню Геймс" - Димитър Ганев, но според съда част от счетоводните записвания и правни действия са съмнителни и нито един от документите не разполага с достоверна дата.

Молби са постъпили и от други фирми, които претендират за различни по размер вземания като най-съществени са тези на фирмата, производител на лотарийни билети и талони, която има да получава 1 084 721 евро главница и лихви в размер на 34 012 евро.

Междувременно СГС засича и недобросъвестна практика от страна на "Ню Геймс", а според състава длъжникът умишлено е сключвал договори за кредит, за да увеличи общата си задлъжнялост, със свързано с него дружество, с което злепоставя интересите на всички останалите кредитори.

"Националната лотария" например има прихващане от 30 март 2020 г. на стойност над 2,3 млн. лв. като според съда то е недействително.

Съставът обръща внимание и на другите осчетоводени задължения по сметка "Доставчици национална лотария". Техният размер в баланса на "Ню геймс" към към 29 февруари 2020 г. (непосредствено след закриването на лотарията) е 25 096 177 лв., а към 31 август 2020 г. вече е намален до 1 182 572 лв. В периода февруари - август 2020 г. са извършени прихващания на взаимни вземания и задължения с основание "протокол за прихващане"', "изявление за прихващане", "цесии" и "изплатени печалби".

Най-голямото такова прихващане е към фирмата "Лафка Маркет", която се свързва с депутата от ДПС Делян Пеевски. Тя също обяви фалит след промените в Закона за хазарта. Прихващането е направено на 20 март 2020 г. и е за 15 591 027 лв. и според съда то е недействително, тъй като липсва съгласие от временния синдик.

От март до 10 август 2020 г. са направени прихващания и в полза на други фирми и дружества, сред които "БТК", "Изипей", "Лукойл България", "ОМВ България", "Табако Трейд", "Национален дистрибутор", "Разпространение на печата" и други като всички те според съдебния състав са недействителни.

Прихващанията се правят, когато в резултат на взаимни продажби на стоки или услуги или други събития, се получават взаимно вземания и задължения. Най-честият случай на прилагането е когато между две фирми има едновременно вземане и задължение, които взаимно могат частично или изцяло да се погасят, като вземането се прихване от задължението и обратно.

Източник: dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    Из
    ИЗВОДЪТ
    13 -3
    19:19, 13 яну 2021
    Стягайте още коланите и гърбовете,че ни очаква плащане на много обезщетения към Божков. Всичко това е сътворено от крадливата хунта с любезното съдействие на герберската патерица Валери Симеонов-релсата , като вносител на законопроекта. Честито на печелившите.
    • Ви
      видимите резултати
      1 -1
      18:01, 15 яну 2021
      Крадецът от Банкя превърна България бетер африканските страни.

Случаен виц

Последни новини