Публично обсъждане на бюджета на Община Димитровград за 2021 година се проведе вчера в зала „Гросето” при спазване на всички противоепедимични мерки. Проектът за бюджет бе представен от кметът на общината Иво Димов и старши експертът „Бюджет” в общината, Галя Делчева. На обсъждането в залата бяха председателя на Общинския съвет Гергана Кръстева, общински съветници и граждани.
„Този бюджет ще е истинско предизвикателство. Ще продължим да се придържаме към стриктната финансова дисциплина да харчим толкова, колкото имаме. Бюджетът е обърнат към малките населени места и кварталите”, акцентира кмета и каза, че бюджета е разработен така, че да гарантира финансова обезпеченост и стабилност на всички структури, с оглед изпълнение на техните функции в областта на образованието, социалните дейности, здравеопазването, културата, спорта, чистотата, благоустрояването, административно-правното обслужване на гражданите и другите предоставяни услуги.
54 221 085 лв. е заложеният бюджет на община Димитровград за 2021г., от които 28 364 070 лв. са приходите за делегирани от държавата дейности и 25 857 015 лв. от планираните общински приходи.Проектобюджетът за 2021г. има 22% ръст спрямо този за 2020г. /44 313 177лв./. Основно увеличението се дължи на увеличените държавни трансфери, които са средно с 17% по-високи спрямо същите за предходната година, както и на реализирания в края на 2020г. преходен остатък.Проектобюджетът е разработен на база Закона за държавния бюджет на Република България за 2021 година.
В местните дейности са осигурени средства във всички сфери на обществения живот – образование, здравеопазване, социални дейности и услуги, благоустрояване, култура, спорт и други. Най-много средства от общинския бюджет ще бъдат отделени за образованието в общината - 21 545 153 лв. От тях 60 хил.лв. са предвидени за шест от големите училища в общината, които ще могат да кандидатстват за финансиране от по 10хил.лв. за разработване на иновативни технологии, които да внедрят в образователния процес.
За здравеопазване се предвиждат 1 041 003 лв. и 3 900 406лв. за социално осигуряване, подпомагане и грижи. В разходите за култура и спорт се отделят 3 312 681 лв., като от тях за първи път са предвидени средства за подпомагане на свободните артисти в общината.
Планираният размер на инвестиционната програма на Общината за 2021 година е 16 758 971 лв. С тези средства са предвижда да бъдат извършвани ремонти на улици и благоустрояване както в градската среда, така и по кварталите и малките населени места. По-важни акценти от инвестиционата програма са ремонт на бул. „Г.С.Раковски” в участък от ул. „Гоце Делчев”, реконструкция на бул. „Стефан Стамболов” от мост над река Марица, ремонт на една от основните улици в с.Крепост, основен ремонт на ул. „Пеню Хасърджиев”и ул.”Иван Катъров” в гр. Меричлери, основен ремонт на улици в кв.Черноконево , ремонт на общински пътища на територията на община Димитровград, основен ремонт на фасада на сградата на Дневен център за деца с увреждания и Дневен център за пълнолетни лица с увреждания, укрепване и възстановяване на моста над р.Марица.
И през 2021 година ще продължи изпълнението напроекти със средства от Европейския съюз сред които изграждане на Център за временно настаняване, благоустрояване и реконструкция на парк Марица, основно обновяване на Драматичен театър „Апостол Карамитев”, реставрация и ремонт на Културен дом „Химик”. Ще продължи и изпълнението на проекта за подобряване на качеството на атмосферния въздух, чрез подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво с алтернативни форми на отопление, както и други проекти, които общината спечели и реализира от 2020г.
На поставен въпрос от общинският съветник Калина Монева за предвидените средствата за Светилището на нимфите и Афродита, кметът на общината Иво Димов разясни, че има подадено проектно предложение, което общината очаква да бъде финансирано. Съветничката постави и въпрос за благоустрояването на два жилищни блока по бул.Г.С.Раковски и прилежащата инфраструктура към тях. Кметът сподели, че е направил среща с домоуправителите, но няма единомислие по желанието на живущите как точно да бъде благоустроено пространството. Монева благодари и се ангажира да инициира разговори в тази посока. Общинският съветник Мартин Колев искаше да разбере повече за преходния остатък и има ли такъв от предходни години. Кмета обясни, че пандемията засегна и реализацията на много от дейностите, които го формират и че те ще бъдат реализирани през тази.
Гражданинът Владимир Николов, които бе в залата със свои съседи от кв.Габера искаше да разбере, до колко е възможно да бъде изградена трайна инфраструктура във вилната зона на Габера. Кметът обясни, че за трайното решаване на проблема с изграждането на цялостната подземна комуникация са необходими над 5млн.лв., средства каквито в момента общината не може да отдели. Той сподели, че винаги се отзовавал на нуждите на хоратаот Габера и до сега общината неколкократно е насипвала чакъл и изграждала улично осветление там, в отговор на желанията на хората. Николов постави и въпрос с липсатана точни адреси при издаването на документи, поради липсата на имена на улиците. Въпрос, от компетенцията на Общинския съвет, който предстои да бъде обсъден.
Гражданите останаха видимо доволни от диалога и получените отговори при публичното обсъждането.
й
Господин
Кмете