Президентът Румен Радев наложи вето на Закона за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), който беше приет от Народното събрание на 29 януари 2021г., съобщиха от администрацията на държавния глава. Радев връща закона в неговата цялост за ново обсъждане от депутатите.
Причината - приетият в края на януари закон не предлага справедливо и устойчиво решение на проблема с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор или негов заместник.
С въвеждането на нова длъжност "прокурор по разследването срещу главния прокурор или негов заместник" се нарушават редица основни конституционни принципи, пише в мотивите си президентът.
Той изрежда нарушените принципи - независимостта на съда, независимостта на прокурорите в рамките на съдебната власт и равенството на гражданите пред закона.
За последната година и половина това е трета различна законодателна инициатива на управляващото мнозинство, която се опитва да намери решение на проблема, което показва, че дебатите трябва да продължат в експертен кръг.
Споделям необходимостта от намиране на законодателно решение на проблема с липсата на ефективно разследване срещу действащ главен прокурор и други висши прокурори, пише Радев и изтъква, че в международен план това доведе до ситуация, в която България се намира под безпрецедентно тройно външно наблюдение.
От една страна от Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и проверка и по новия механизъм за наблюдение на върховенството на правото във всички държави членки на Европейския съюз, както и от Комитета на министрите на Съвета на Европа, който упражнява засилено наблюдение над изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека по делата от групата "С. З. / Колеви срещу България". Президентът приема оценката на Висшия адвокатски съвет по Законопроекта за допълнение на НПК - "продължаването на това състояние е нетърпимо, защото уврежда трайно и непоправимо авторитета на страната".
Прехвърлянето на избора на прокурор, разследващ главния върху ВСС е по-удачно решение, доколкото ограничава възможността действащият главен прокурор да предопредели избора на прокурора, който ще води разследването срещу самия него, пише Радев.
Въпроси
президента е сериен хулиган, участник в
побои, нарушава безцеремонно
карантината, замерва минувачи с
бутилки?
В коя друга държава от ЕС ОЛАФ
обвинява съветник на президента в
отклоняване на евросредства и
укриване на документи? .....
В коя друга държава от ЕС
прокуратурата е обвинила в търговия с
влияние и шпионаж едновременно
двама съветници на президента?
В коя друга държава от ЕС президентът
е излязъл на улицата с вдигнат юмрук,
насъскал е разгневена тълпа към
размирици, прекрачил е Конституцията,
като е поискал оставките на премиера и
главния прокурор?
В коя друга държава от ЕС съпругата на
президента гази законите за пътното
движение с кортежа си?
В коя друга държава от ЕС президентът
е засечен в официални СРС-та да се
сговаря за осуетяване на проверка на
контролен орган срещу неговото
семейство?
В коя друга държава от ЕС, ако това се
бе случило, медиите биха били толкова
толерантни към същия този президент и
биха смълчавали услужливо
обективната действителност?
В коя друга държава, ако това се бе
случило, същият този президент би се кандидатирал за втори мандат?
Отговор Въ
Васко