Сред много приятели и с много мерак днес в хасковското село Орлово откриха изцяло обновеното читалище „Васил Левски“.
Просветно-културното средище е ремонтирано основно със средства от бюджета на община Хасково.
Селското читалище е основано през далечната 1927 г. Дълги години читалището развива дейност, но след това потъва в забвение и в следващите 20 години сградата постепенно започва да се руши.
През 2016 година един голям радетел на българските традиции, култура и дух, се заема да поправи стореното от времето и хората. Динко Кичуков, който е ръководител на оркестъра за народна музика „Мечта“, инициира подкрепа за възстановяване дейността на орловското читалище, както и за набавянето на средствата, необходими за ремонтни дейности на читалищната сграда.
През същата година, с решение на Министерството на културата и съюза на Народните читалище в България, читалището в село Орлово отново започва да развива дейност. През септември 2020 година пък започва основният ремонт на сградата.
63 хил.лв. са вложени в обновяването на фасадата, укрепването на стрехата, монтирането на ново осветление, изцяло направена на ново е читалищната сцена, ново е дюшемето, подменена с нова е ел.инсталацията, всичко е пребоядисано и освежено.
Дългоочакваният момент по официалното прерязване на лентата днес се превърна в истински празник, на който местните хора бяха уважени от кметът Станислав Дечев, тримата му заместници и шефовете на Отделите по здравеопазване и социални дейности и на образование, култура, младежки дейности и спорт- Златка Караджова и Йорданка Иванова и от председателят на Съюза на народните читалище в областта и секретар на НЧ“Заря“ -Александър Милушев.
„Радвам се на обновяването на читалището повече и от вас. Това е нещо, към което се стремим аз и моят екип – да обърнем повече внимание за обновяването на сградите на читалищата в общината. Но това, което правим ние като община, е малката част. Голяма част, за да съществува едно читалище, я правите вие– читалищните дейци, за което ви благодаря. Ви сте хората , които успявате да запазите в читалището българския дух и култура и с любов да ги предавате на младите“ , каза при откриването кметът Станислав Дечев.
Дуетът Донка и Тодор Кожухарови и Фолклорна група „Тракийска дъга“ към НЧ „Тракия 2008“-Хасково и групата от читалището в село Войводово, също уважиха орловци и пяха за тях.
За петте години развитие на самодейността, след възстановяването на читалището, местната група за народни песни и народния оркестър печелят към читалище „В. Левски“, вече има много награди от общински национални и международни събори и фестивали.
Под ръководството на читалищния секретар Динко Кичуков групата за народни песни и народния оркестър към читалището в Орлово са изнесли благотворително 26 концерта в Дома за възрастните хора в Хасково за последните три години. А под мотото „Няма да е все така“, по време на пандемията, изнасят благотворителни концерти на открито и в околните хасковски села.
Кичуков е инициатор и на Неделното орловско хоро, което се провежда вече 196 поредни недели.
Стара пишеща машина, пистолет, намерен отместен човек, зазидан в стената на дома му, нож, старо издание на история на България и стар телефон, са сред интересните предмети, подредени в музейната сбирка в обновеното читалище в с.Орлово.
„Голяма радост, както за мен така и за цялото село, е да влезем днес в обновеното читалище. Всичко е чисто ново-сцената, подът. Ще каним групи за концертна дейност, имаме танцов състав, ще използваме мястото за репетиции на оркестъра и народната певческа група. Хората идват с голям интерес и желание и се включват в дейностите на читалището“, каза след прерязването на лентата Динко Кичуков. В едно читалище е съсредоточен културният живот на малките населени места и затова е важно местните власти да подкрепят тези средища, допълва той. „Една такава дейност в малкото населено място може да задържи хората тук. Дори и не всички-двама, трима, пет да останат, вече е свършена работа. И младите хора идват да разглеждат музейната изложба в читалището, когато са си на село. Има неща, които никога преди не са виждали“
А за благотворителна дейност, която развива читалището, секретарят му казва: „По време на пандемията хората се бяха свили в черупките си, но когато засвирихме в центъра на селата им, излизаха на вън с облекчение. Сега чакаме с нетърпение да отидем и при нашите приятели в Старческия дом. Ние сме от хората, които казват: Ако можеш да направиш добро-направи го, лошото -забрави. Защото преди да сме добри музиканти, певци, строители, родители, трябва да сме добри хора“.
Красимира Славова
Ламята
Янко Митев
СТАНЧО БУДАЛАТА ШЕТА ДНШСКА КАТО МЛАДА БУЛКА
Панаетюф Теню ут Гереня
Ккк
joynt