Коронавирусът оказа силно влияние върху диагностицирането и лечението на рака на гърдата. Това споделиха днес консултанти от Фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“, които днес посетиха Хасково.
Розовият им кемпер беше позициониран пред СБАЛО – Хасково днес в рамките на 5 часа. Целта на посещението беше среща и разговори с пациенти, които се лекуват в болницата, предоставяне на безплатни информационни, практически и психологически консултации. Желаещите имаха възможност да разговарят с психолог, както и да се възползват от безплатни тюрбани и информационни брошури на място, както и да заявят потребност от първична протеза, ако са новодиагностицирани, която ще им бъде изпратена впоследствие.
„Идеята е да стигаме до пациентите, които в момента се лекуват в онкологичното отделение или пък до други, които вече са преминали през диагнозата и имат нужда от някаква подкрепа – информационна, практическа“, каза психологът Жечка Илиева. Тя поясни, че от фондацията организират кампании за раздаване на сутиени, защото те не се предлагат от държавата като социална услуга.
За 4 часа в Хасково бяха преминали около 20 жени. Най-младата от тях беше на около 40 години.
През следващите три дни от фондацията организират безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, които ще се проведат в Културния център в Харманли. Записването е приключило.
„Целта на безплатните профилактични прегледи е да научим хората на здравна култура, защото ние не може да знаем дали заболяването ще ни се случи или не, но ако се случи, целта е да бъде рано диагностицирано. Ранното откриване дава шанс за пълно излекуване, заяви Жечка Илиева, която вече се е сблъскала със заболяването. Тя беше категорична, че тенденцията е все по-млади хора да заболяват.
Покрай Ковида има хора, които са си стояли една година вкъщи и са изпуснали момента за ранна диагностика. „Ако преди една година статусът ти е бил ранен рак, то след една година вече не е ранен“, казаха фондацията. Заявиха още, че според световната статистика, миналата година са поставени около 40% по-малко онкологични диагнози, не защото ракът е изчезнал, а защото не е имало достъп до диагностика и прегледи. Подобна е била ситуацията в България
„Лекарите, с които поддържаме връзка казаха същото – че през 2020 година пациентите са пристигали при тях в по-късен стадий, което ограничава опциите за лечение“, казаха от фондацията.
Анета Кутелова