Ако не може да се обслужи кредитирането чрез банките, те трябва да бъдат заобиколени. Това може да стане или чрез фонд или чрез Българската банка за развитие, каза в интервю за Агенция "Фокус" икономистът проф. Чавдар Николов.
Според него ипотеките за единството жилище на българите трябва да се гарантират държавно, което би означавало команда за банките да свалят лихвите. "При едни такива гарантирани ипотеки рискът ще падне рязко", смята Николов.
"Според мен е лошо обаче, че се развива едни друг сценарий – банките у нас си спасяват майките и изнасят пари от страната. Просто банките не се интересуват какво става тук, а гледат да заделят някакъв ресурс и да изнесат, за да подкрепят онези икономики, но не и нашата. У нас нищо не може да върви с 12 % лихва – забравете за какъвто и да е бизнес. Оттам нататък и ипотеките потъват”, каза Николов.
На въпрос адекватно ли е решението на правителството на намали размера на началния капитал за започване на бизнес на 2 лв., икономистът каза: "Това едва ли ще има някакъв чудодеен ефект. Аз съм скептичен за подобни решения. Тук става дума за символични неща."
"За доста фирми и банки преди 1997 г., които изгърмяха, причина беше ниският начален капитал. Според мен не сме дорасли за тези 2 лв. първоначален капитал, въпреки че и тези 5000 лв., които се изискваха, и те бяха формални”, допълни Николов.