До момента е установена липсата на над 15 млн. лв. в касите на 8 броя смолянски фирми, други 6 са декларирали, че ще разпределят дивидент и ще внесат дължимия данък в следващите 20 дни. Проверките на приходната агенция продължават, като при тях наличните в касите средства се преброяват, описват се всички купюри и се сравняват с посочените в счетоводството.Само за първите два работни дни на октомври са декларирани над 2,8 млн. лв. изплатен дивидент към собственици на юридически лица, сочат данните на приходната агенция. Според данъчните има пряка връзка между течащите близо 1800 проверки за т.нар. касова наличност и интензивното изплащане на дивиденти. Срокът за подаване на декларациите за авансови данъци изтича в края на октомври, най-късно тогава се внася и данъкът върху получените дивиденти.Припомняме, че през юли НАП започна масова кампания за проверка на касова наличност – сумите, отчитани счетоводно като налични в касите на фирмите.
Фиктивната касова наличност най-често се получава, когато собствениците на юридически лица извършват за сметка на компаниите разходи за лични цели – например скъпи покупки, луксозни почивки и други подобни, за които обаче липсват счетоводни документи, или системно теглят от банковите сметки суми, които не се изразходват за дейността. Счетоводителите отчитат тези пари като фиктивна касова наличност, но при проверка от страна на НАП парите не могат да бъдат представени. Законът дава възможност на юридическите лица да разпределят дивидент към физическите лица собственици, като да заплатят дължимия за това 5% данък, припомнят от приходната агенция.
Друг видим ефект от контролната кампания на НАП е, че все повече счетоводни кантори отказват да правят незаконните счетоводни операции, свързани с касова наличност.