Правителството прие Плана за възстановяване и устойчивост. Документът ще бъде изпратен в Брюксел в петък. Това стана ясно след заседанието на Министерски съвет.
"Смятам, че защитихме за България тези 12.9 млрд. лева, въпреки тежкото наследство и безпрецедентната политическа ситуация. Планът представлява програма за дългосрочни инвестиции и реформи", каза служебният вицепремиер Атанас Пеканов.
Работата по документа започна още по времето на правителството на Бойко Борисов. Към него имаше много критики и кабинетът в оставка реши да не изпраща този вариант в Брюксел, а да го преработи.
Европейската комисия изисква от България решение в две ключови сфери - затварянето на въглищните централи и реформите в правосъдието.
Правителството предлага две дати за затваряне на централите - 2038 или 2040 г. "Механизмът за фиксиране на тази дата тепърва предстои на базата на технически анализ. Това, което сме дали, не са три дати, а са две - 38-а и 40-а година дата, като предпочитаме да е 2040-а. Ако може да е след 40-а, на базата на този технически анализ, нека да бъде така, нямаме нищо против и това да защитаваме", каза служебният премиер Стефан Янев.
38 на сто от средствата, предвидени в плана, са насочени към подготовка за изпълнение на тази цел. Очаква се по Плана за възстановяване и развитие България да получи 12 млрд. лева.
БЕЗ ПАРЛАМЕНТ ТЕЗИ ПЕДЕРАСТИ
6млрд евра
АСЕН ИЛИЕВ