"Хищна" венерическа болест се разпространява във Великобритания

Във Великобритания бият тревога - в страната се наблюдава опасно разпространение на донованозата. Досега тази "месоядна" венерическа болест се срещаше много рядко в Европа. Какво се знае за нея?
При донованозата, която се предава по полов път, се образуват язви по половите органи. Тази болест може да засегне както мъже, така и жени, но при мъжете се среща два пъти по-често, пише DW.

Венерическата болест, която "изяжда" тъканта

Донованозата е позната още като Granuloma inguinale. Наричат я също така "месоядната" венерическа болест, тъй като "изяжда" тъканите, предизвиквайки всеобщо възпаление в областта на гениталиите. Ако тези язви не се третират медицински, донованозата прониква в тъканите и постепенно ги унищожава.

Донованозата е една от венерическите болести, които са концентрирани в определени региони. Тя се среща най-вече в страни като Индия, Папуа Нова Гвинея, в централна и северна Австралия. Позната е обаче също така във Виетнам и в някои африкански страни. В Европа се среща рядко, но сега лекари във Великобритания предупредиха, че се наблюдава опасно разпространяване на донованозата - броят на новите зарази расте.

Тази болест не причинява болки, поради което често не се диагностицира веднага. На местата, където бактериите за пръв път са проникнали в организма, първоначално се образуват червеникави папули или бучки, които обаче изчезват относително бързо. След това в близост до тях се образуват язви, които при докосване започват да кървят. Тези язви могат да се появят на различни места по тялото, но най-често засягат половите органи.

При мъжете те най-често атакуват пениса, при жените - вътрешните срамни устни. Ако инфекцията не се третира своевременно, се появяват гнойни огнища и в крайна сметка тъканите умират. Инкубационният период не е точно фиксиран: между заразяването и избухването на болестта могат да изминат между една и 16 седмици.

Лечение и предпазни мерки

След поставянето на еднозначна диагноза пациентите се лекуват с антибиотици. Ако лечението се приложи навреме, болестта може да бъде напълно излекувана. Когато обаче заболяването е в напреднал стадий, могат да се появят отоци. Възможно е също така стесняване на пикочния канал, на вагината или на ануса. Има опасност и от трайни белези. Освен това организмът не изгражда имунитет срещу повторна зараза с донованоза - тоест, човек няма имунна защита, дори ако е изкарал заболяването.

Как да се предпазим от заразата? И тук важи препоръката, която е валидна и при всички останали болести, предавани по полов път: най-добре е при секс да се използва презерватив. Това важи особено за хора, които често пътуват до тропически или субтропически страни, където донованозата има почти епидемично разпространение.

Източник: Дойче веле

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (3)

  • 1
    Ас
    АСЕН ИЛИЕВ
    0 0
    14:09, 7 ное 2021
    В магарешкия обор се е събрал целия боклук на планетата.
  • 2
    Ас
    АСЕН ИЛИЕВ
    0 0
    14:26, 7 ное 2021
    Това yukos не ви ли звучи, като yahweh или като мръсно животно? ;)
  • 3
    Ас
    АСЕН ИЛИЕВ
    0 0
    14:31, 7 ное 2021
    Нали ви е ясно, какво символизира жълтия триъгълник в емблемата на yukos? :) там където, ще ви навра скотове!
Последни новини