„Липсата на интровертни хора би означавала колосална загуба на талант, енергия и щастие“.
Сюзън Кейн
Мозъкът на интровертните хора функционира различно. Ето защо любовните им отношения обикновено са по-деликатни. Те си служат с малко думи, но затова пък дават искрен и дълбок израз на любовта си. Става дума за хора, които са способни да изградят с интимния си партньор интензивна и едва ли не магическа връзка.
Когато потребността от самота се превърне в проблем
Казват, че простотата се състои в това да пренебрегнеш очевидното, за да се съсредоточиш върху истински важното. Този признак, този фокус несъмнено е главният отличителен белег на интровертните личности. Те не харесват повърхностните разговори, в които говориш, само за да кажеш нещо; не обичат да бъдат в центъра на събитията или да инвестират времето и енергията си в неща, които не отговарят на дълбоката им същност и душевност. Може би тъкмо затова им е трудно да флиртуват, да ходят по купони, да се заобикалят с много хора или да завързват разговор с човека, който им е допаднал, ако той се намира в многолюдна компания. Тук е мястото да припомним мнението на специалистите, според което интровертите бързо изпитват невронална умора, когато искат да се разкрият и да установят социални контакти. Ето защо често се нуждаят от мигове на усамотение, за да „презаредят батериите си“.
Карл Густав Юнг също се е интересувал живо от темата „интровертност“. Според него интровертите се фокусират върху изцяло субективни процеси, протичащи в ума им. По тази причина те обикновено стоят настрана от всекидневната шумотевица, за да могат да вдъхнат спокойно необходимия им за самотата кислород. Възниква въпросът как все пак тези хора успяват да си намират партньори.
По какво се познава интровертът в интимната връзка
Друго клише, с което е време да скъсаме, е, че интровертите могат да изграждат здрава връзка само със себеподобни. Това в никакъв случай не е вярно. Интимни отношения са напълно възможни и между интроверт и екстроверт, при което двамата партньори се обогатяват взаимно. Интровертът обича да споделя моментите на усамотение с партньора си. Той му посвещава цялото си внимание и енергия.
Интровертите са майстори в разчитането на съкровени чувства и по този начин се получава здрава и автентична връзка. От друга страна, интровертният човек уважава личното пространство на любимия си. Тези мигове на самота той използва, за да преработи впечатленията си от околната среда и защото също се нуждае от време за себе си.
Важно е да разберем, че никога не бива да изискваме от интроверта да направи нещо, което противоречи на същността му. Интровертните хора не обичат да променят навиците си или да действат противно на ценностните си представи. Те не понасят повърхностното и по тази причина не общуват с определени хора, само защото партньорът им иска така. Това, че мълчат, не означава, че мислят нещо „лошо“. Да имаш интровертен партньор понякога значи да споделяш миговете му на тишина. Той в никакъв случай не е отегчен, нито се чуди какво да каже или не се чувства добре.
Не бива да го засипвате с класически въпроси от рода на: „За какво мислиш в момента?“, защото интровертите ценят над всичко именно тези моменти на тишина. Те им позволяват да бъдат себе си без всякаква принуда, да се наслаждават на тази неподправена простота и да свързват вътрешния си мир с този на партньора в споделената тишина. Нима има нещо по-хубаво?