Хората, работещи през цифрови платформи, ще могат да се ползват от полагащите им се трудови права и социални обезщетения по силата на нови правила, предложени днес от Европейската комисия.
Те предвиждат милиони, които работят за компании като Юбър /Uber/ или Диливъру /Deliveroo/, да бъдат класифицирани като "работници", а не като самонаети, а компаниите като "работодатели", с което да получат право на платен отпуск, обезщетения за безработица и болест, вноски за пенсия и др.
"Работещите за такива платформи трябва да получат същото ниво на социална защита, като всички останали в ЕС", посочи на пресконференция в Брюксел заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис. "Цифровите платформи създават все повече работни места и ние трябва да гарантираме, че работещите за тях имат същите права като останалите трудещи се", допълни изпълнителният зам.-председател на ЕК Маргрете Вестагер.
Според оценки на ЕК около 28 милиона души в ЕС работят за цифрови платформи и всички те сега се третират като самонаети. Очаква се през 2025 г. техният брой да достигне 43 милиона. По-голямата част от тези хора наистина са самонаети, но се смята, че 5,5 милиона души неправилно са определени по този начин. Между 2016 г. и 2020 г. приходите от икономиката на платформите са нараснали почти пет пъти, от около 3 млрд. евро, до около 14 милиарда евро.
С новите правила работещите за цифрови платформи ще получат допълнителна защита при използването на алгоритмично управление (т.е. автоматизирани системи, които подпомагат или заместват управленските функции на работното място). Общите правила на ЕС ще осигурят по-голяма правна сигурност и това ще даде възможност на цифровите трудови платформи да се възползват изцяло от икономическите възможности на единния пазар и еднакви условия на конкуренция.
Предложената директива цели хората, работещи през цифрови платформи, да получават правния трудов статут, който съответства на действителните им условия на труд. Тя съдържа списък с контролни показатели за определяне дали дадена платформата е "работодател". Ако платформата отговаря на поне два от тези показателя, от правна гледна точка се приема, че тя е работодател. Следователно хората, които работят през платформата, ще се ползват от трудовите и социалните права, които произтичат от статута на "работник".
За хората, прекласифицирани като работници, това означава право на минимална работна заплата, колективно договаряне, работно време и здравна защита, право на платен отпуск или подобрен достъп до защита срещу трудови злополуки, обезщетения за безработица и болест, както и основана на вноски пенсия за старост. Платформите ще имат право да оспорват тази класификация, като те ще трябва да доказват, че не съществува трудово правоотношение.
С директивата се увеличава и прозрачността при използването на алгоритми от цифровите трудови платформи, осигурява се човешко наблюдение на спазването на условията на труд и се дава право на оспорване на автоматизирани решения. Тези нови права ще бъдат предоставени на работниците и на действително самонаетите.
Предложението на ЕК цели и да подобри прозрачността около платформите, като се изяснят съществуващите задължения за деклариране на труда пред националните власти и се въведе изискване платформите да предоставят на националните власти ключова информация за своите дейности и за хората, които работят през платформите.
Предложението ще бъде обсъдено от Европейския парламент и Съвета на ЕС. Ако директивата бъде приета, държавите членки ще разполагат с две години за въвеждането на промените в националните законодателства.