Комисията за защита на потребителите започна спешна проверка на обявените намерения на мобилни оператори за повишаване цените на телекомуникационните услуги по действащи договори с потребители, каза днес пред БНТ председателят на комисията Димитър Маргаритов. В КЗП са получени становищата на мобилните оператори и днес на извънредно заседание ще бъде взето решение по тях.
През седмицата почти едновременно и трите мобилни оператора - А1, "Теленор" и "Виваком", обявиха, че заради инфлацията повишават месечните абонаментни такси от 2022 г. Конкретен процент не беше назован, като колко ще е поскъпването ще се уточни, когато се обяви средногодишният индекс на потребителските цени за 2021 г. Към него ще се добави и този за 2020 г. - 1.7%.
Маргаритов обясни, че е незаконно увеличението на цените на мобилните оператори по начина, по който те са заявили намерение да го направят в началото на следващата година. "От представените пред КЗП документи става ясно, че намерението за индексацията е за тази и миналата година, а по закон това може да става само за предходната. Заявеното от мобилните оператори увеличение е около 5%, но то може да бъде направено по тази клауза единствено след официално обявения индекс на инфлацията за годината от НСИ, което ще стане през януари", е мнението на председателят на Комисията за защита на потребителите.
Той уточни, че комисията има право да глоби компаниите за нелоялни практики, но не и да повлияе на ценообразуването. "Ще следим абсолютно изкъсо да се спази законът и дори във фаза намерения ние ще ги предупредим за това", каза Маргаритов. По-късно днес той ще участва в среща на министъра на икономиката Корнелия Нинова с неправителствени организации, занимаващи се със защита на потребителите.
Маргаритов обясни, че потребителите могат да прекратят договора си с мобилния оператор с едномесечно предизвестие, ако има безсрочен договор, и след плащане на неустойка при такива с определен срок.