Еврото трябва да стане дигитална валута, обявиха висши представители на Европейската комисия в първите дни на 2022 година. Повод за това бе годишнината на общоевропейската валута.
Преди двадесет години, на 1 януари 2002, дванадесет държави от ЕС смениха националните си банкноти и монети с еврото. Стъпката се определя като историческа, особено що се касае до смяна на валути. През тези две десетилетия еврото допринесе за стабилността, конкурентоспособността и просперитета на европейските икономики, посочи ЕК в прес-съобщение.
Най-важното е, че то подобри живота на гражданите и улесни извършването на стопанска дейност в цяла Европа и извън нея. Благодарение на еврото, спестяванията, инвестициите, пътуванията и стопанската дейност станаха много по-лесни, казват от Комисията.
„Вече двадесет години ние, европейците, можем да носим Европа в своите джобове”, заяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия. „Еврото е и валутата на бъдещето. През идните години то ще се превърне също в цифрова валута”.
Засега подробности около замисъла за дигиталното евро няма сред официалните източници на Еврокомисията. Думите на Урсула фон дер Лайен обаче бяха потвърдени от ръководителя на Европейската централна банка.
„Еврото, което държим в ръцете си, се превърна в пример за стабилност и устойчивост по света. Стотици милиони европейци имат доверие в него и извършват ежедневни транзакции в евро. То е втората по важност международна валута в света”, заяви Кристин Лагард, председател на Европейската централна банка.
„В качеството ми на председател на ЕЦБ се ангажирам да продължим да работим усилено, за да гарантираме ценовата стабилност. Ангажирам се също да обновим облика на неговите банкноти и да им придадем цифровото измерение”, допълни Лагард.