Полицейският синдикат поиска спешна среща с премиера Кирил Петков заради несъгласие с планирано изваждане на дирекции от състава на МВР. Синдикалната федерация на служителите в МВР публикува днес позиция, озаглавена "МВР - отново реформи на парче", в която сравнява сегашните действия с провалили се в миналото опити за реформи. Полицаите предупреждават, че информацията за промени поражда напрежение в дирекциите „Пожарна безопасност и защита на населението“, „Миграция“ и „Национална система тел. 112“. Синдикалистите са недоволни и от факта, че подобно планиране не е съгласувано с тях.
В позицията се казва:
"През последните седмици СФСМВР внимателно следи известни действия в МВР, насочени към планиране на изваждането на определени структури от състава на Министерството.
Някои очевидни факти будят определено безпокойство.
Планирането – а в отделен случай и реализацията – на такова преструктуриране удивително напомнят опитите за реформиране на Министерството „на парче“, на чийто очевиден провал бяхме свидетели през последните години. Срещу подобен подход СФСМВР винаги остро се е противопоставяла.
Доколкото ни е известно, синдикалните организации в МВР не само не участват, но дори не са уведомени за това планиране. За развитието на тези дейности получаваме неофициално информация от наши източници в и извън Министерството, включително и от медиите.
Тези действия по никакъв начин не кореспондират с договореното в Коалиционното споразумение за управление на страната. Очевидно е противоречието както с набелязаните в Приложение № 10 (Вътрешна сигурност) мерки, така и с договорения механизъм за тяхното прилагане, а и с основополагащия принцип на прозрачност в управлението. Разбира се, спазването на споразуменията между политически субекти е извън полето на дейност на една синдикална организация, но трябва да отбележим, че конкретното Споразумение беше обнародвано като политическа програма на управляващата коалиция.
Резултатите до момента:
• Разпиляване на време и усилия, които биха могли да бъдат използвани с далеч по-продуктивна цел.
• Генериране на несигурност, напрежение и демотивация най-малко сред служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Дирекция „Миграция“, Дирекция „Национална система 112“ и други.
• Пораждане на съмнения относно приложимостта на Коалиционното споразумение.
От това не печели нито Министерството, нито служителите в него, а още по-малко – гражданите на България.
Настояваме за спешна среща с министър-председателя, на която да обсъдим ситуацията в МВР. Ако такава не се състои, ще считаме поетите от Федерацията ангажименти за недействителни.
Като изразява увереността си в добрите намерения на управляващата коалиция по отношение на реформирането на МВР и за пореден път заявява подкрепата си за начина, по който е договорено то да се извърши, УС на СФСМВР очаква, че управляващата коалиция ще вземе бързи и адекватни мерки за решаване на възникналите проблеми, без да се налагат други действия от страна на Федерацията".
Фъкю
123
Драган Петков