Националните територии на страните - членки на НАТО са територии на Алианса. Въоръжените сили на страните членки са и въоръжени сили на НАТО. Това произлиза от Вашингтонския договор за създаване на НАТО, който всички страни членки са ратифицирали. Вашингтонският договор не предвижда „втора категория“ страни членки, за които колективната отбрана да се прилага избирателно или в ограничен обем. Това се казва в позиция на Министерството на външните работи по повод руските искания силите на НАТО да напуснат България и Румъния.
В този контекст, съгласно Решение №1 на Конституционния съд на България от 4 февруари 2003 г. „войските на политически или военен съюз на държави - членки на този съюз или на съюзни държави, по ратифициран, обнародван и влязъл в сила за Република България международен договор с политически или военен характер, не са чужди войски по смисъла на чл. 84, т. 11 от Конституцията, ако преминаването или пребиваването им през територията на страната е свързано с изпълнение на съюзнически задължения“, заявяват още от ведомството на Теодора Генчовска.
От МВнР призовават Руската федерация да проявява уважение към осъзнатия външнополитически избор на Република България за членство в НАТО и към решенията на българския Конституционен съд.
Призоваваме Руската федерация да остане ангажирана в конструктивен диалог със страните - членки на НАТО в Съвета НАТО-Русия, насочен към бъдещето на една по-единна и по-сигурна Европа, основаваща се на върховенство на правото и стриктно прилагане на поетите международноправни ангажименти. Настоящата криза в архитектурата за сигурност в Европа, както и кризата в и около Украйна, следва да бъдат разрешени с дипломатически средства и по пътя на диалога, категорични са още от външно министерство.
Българският
Крум
ууууу
Народът би защитил евентуално последване на НАТО, като решения и не би позволил да сме във война с Русия.Русия иска Украйна!!!
България и българския народ са братски на Русия.
вервай си
Ninja Robot
Ядосан
Петър
БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД НЕ Е ИЗБИРАЛ ДА БЪДЕ ЧЛЕН НА НАТО!
Българският народ не е избирал подобно нещо.
Решението да станем член на НАТО беше взето от политическия елит на страната. Тоест 100, 500 или 1000 души решиха нещо и го сведоха на останалите няколко милиона.
Съгласете се обаче, че много често има огромна разлика между вижданията на елита и настроенията на обикновените хора.
Горепосоченото изявление щеше да бъде вярно, ако у нас се бе провел референдум по темата да бъдем ли членове на НАТО или не. Както знаете, такъв не беше проведен. Вероятно защото на всички беше ясен резултатът от него.
Дори и в момента най-правоверните евроатлантици са на мнение, че подобен референдум не бива да се прави. Защото дори и те знаят какъв ще бъде резултатът от него. Когато мнението на народа се различава от мнението на елита, управляващите стават твърди като скала в желанието си да не се допитват до гражданите.
2+2=5
Бай Васил
Пак ще има партизански отряди!
Англия