Черно море кипи от газови "потоци". Ние обаче ще ги разработим

Спокойното в началото на есента Черно море, в главите на стратезите-енергетици буквално кипи от газови "потоци”, коментира пък електронното издание "Утро ру".

Към вече наличния руско-турски газопровод "Син поток" може да се присъединят "Син поток-2" и "Южен поток", който трябва да свърже България и Русия. Паралелно с това опонентите на Русия разработват "Бял поток", нещо като "дубльор" на руския тръбопровод, който трябва да минава от Грузия за Украйна или Румъния.

На днешното правителствено заседание се очаква кабинетът да вземе решение за откриване на процедура за търсене на нефт и газ в Блок 1-14 Силистар. Той е разположен в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море. Площта му е 6935,57 кв. км.


На южното крайбрежие все по ясни стават очертанията на "Набуко", който и може да промени формата си като вместо през Грузия мине през Армения.

Практически всички тези проекти имат един и същ недостатък – недостиг на синьо гориво. На западното крайбрежие на Каспийско море, от където започват всичките "антируски" тръбопроводи, има азербайджански газ, но той е малко и в бъдеще няма да е много повече. В същото време Азербайджан не се е договорил с Турция за цената на газта.

От другата страна на Каспийско море има узбекски и туркменски природен газ, но тези ресурси трябва някак си да се транспортират през морето, чиито правен статус е далеко от определяне. По просто казано, Русия и Иран няма да позволят строителството на транскаспийски газопровод, защото не е в техен интерес. Следователно "Бял поток" и "Набуко" остават в качеството на „висящи” проекти.

Срокът на разрешението за търсене и проучване ще е 5 г.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини