Вчера библиотекарите в България честваха своя професионален празник. В Асеновград денят бе отбелязан с библиотечна среща на тема „Инвестираме в библиотеките, инвестираме в бъдещето".
Събитието започна точно в 10:30 ч. в Градска библиотека "Паисий Хилендарски".
За празника се събра библиотечната общност от община Асеновград.
Сред гостите беше и Светла Божилова - библиотекар в читалището в село Труд. Преди няколко години тя е получила приза "Библиотекар на годината".
Заместник-кметът инженер Петър Петров лично поздрави всички празнуващи.
"Уважаеми библиотекари, уважаеми колеги от Градска библиотека, професията на библиотекаря в последните години става все по-популярна. И това се дължи на усилията, които всички вие полагате за нейното развитие.
Библиотечните дейности вече не се ограничават до приемане и описване на книги и обслужване на читатели. Напротив - благодарение на всички вас библиотеките вече са място за творчески срещи, арт работилници и дори за интересни образователни игри на най-малките.
От името на кмета на общината доктор Христо Грудев и от свое име позволете ми да ви честитя Деня на библиотекаря и да ви пожелая най-вече здраве и вдъхновение.
Продължавайте все така упорито да работите. Гордейте се с професията си и запалвайте искрата на библиотечната наука у все повече свои последователи. Честит празник!", отправи пожеланията си Петров.
Малко преди да приключи срещата, бяха връчени грамоти за активна дейност на библиотекарите в асеновградска община.
Сред отличените бяха Елена Мечкова - НЧ „Никола Й. Вапцаров“ в село Тополово, Спаска Калоферова - НЧ „Христо Ботев“ в село Новаково, Нурсен Мехмед - НЧ „Никола Й. Вапцаров“ в село Мулдава, Величка Атанасова - НЧ „Христо Ботев“ в село Червен.
От 2006 г. 11-ти май се чества официално като Ден на библиотекаря. На тази дата първоначално Българската православна църква (БПЦ) е отбелязвала празника на създателите на българската азбука - светите братя Кирил и Методий.
От самото си зараждане в древността библиотеките са оцелели до сега не само защото са успели да бъдат в крак с времето, но и благодарение на личностите, чиято мисия е била да пренасят и разпространяват знанието в името на прогреса на човечеството.
Най-ценното в библиотеките са били книгите и техните библиотекари. И ако книгите са духът, то библиотекарите са душата на библиотеката.
Тяхната мисия, освен да опазват натрупаното знание, е да съхраняват българския дух и идентичност, както и да търсят най-пряката и необходима връзка между миналото и днешните предизвикателства на времето.
Професията на библиотекаря е една от най-старите. Първата библиотека е построена през VII век пр.н.е. от асирийския цар Ашурбанипал в древния град Ниневия.