Парламентът одобри вдигането на ветото за Северна Македония с условия по "френското предложение"

Изображение 1 от 2

    Със 170 гласа "за" парламентът прие предложението на "Демократична България" за даване на мандат на Министерски съвет да приеме предложението на Френското председателство за Северна Македония.

    След прегласуване "за" бяха 170, 37 - "против" и 21 - "въздържали се". Против гласуваха ИТН и 11 депутати от "Възраждане", както и двама от независимите депутати, двама от ПП и четирима от БСП. Останалите 18 депутати от БСП се въздържаха. Въздържаха се и двама от независимите.

    Приемането на проекторешението дава на премиера в оставка Кирил Петков мандат да обяви пред Европейския съвет сваляне на ветото за преговорите за пръсъединяването на Република Северна Македония. България е единствената страна членка, която блокира започването на преговори за присъединяване на РСМ, в пакет с която върви и Албания.

    Сега предложението трябва да бъде прието и от МС, който ще го изпрати в Брюксел.

    Предложението на френското председателство е добро и за него имат заслуга и българската дипломация и институции, за което им благодаря, заяви от парламентарната трибуна по време на дебата по проекторешението председателят на парламентарната група на “Демократична България” Христо Иванов. Той добави още една редакция към проекта си за решение, което Народното събрание обсъди, и обори критиките на “Има такъв народ” и “Възраждане”, които обявиха, че ще гласуват срещу него. 

    Иванов изтъкна, че ако предложението не е добро за България, в Скопие нямаше да се надигне такава критична вълна срещу него. “Когато някой излезе тук и каже, че това предложение не защитава българския национален интерес, да заповяда на митинга на ВМРО-ДПМНЕ в Скопие и да се присъедини към тях. Защото те казват, че то в такава степен защитава българския национален интерес, че за тях е абсолютно неприемливо”, каза Иванов.

    Той обори и тезата, че трябва да изчакаме Северна Македония да изпълни на 100% исканията на България и чак тогава да започне преговори за еврочленство с аргумента, че най-добрият инструмент за натиск са преговорите за еврочленство. И България, която е минала по този път, знае много добре това. 

    Друг аргумент на Христо Иванов в подкрепа на предложението на френското председателство е, че българското вето всъщност се засилва, защото вече няма да е само българско, а на цялото европейско семейство, ако Северна Македония не изпълнява критериите за членство и договора за добросъседство с България. “Сега в Скопие се говори как те нямало да променят конституцията си, за да запишат българите като държавотворен народ редом с останалите изброени. и като не променят конституцията си, няма да видят преговори и това е ясно и абсолютно еднозначно от френското предложение”, каза председателят на ПГ на ДБ.

    На четвърто място, Христо Иванов изтъкна, че нашият интерес е не просто да постигнем целите в двустранните си отношения със Северна Македония, а в крайна сметка Западните Балкани и Северна Македония да получат европейска перспектива. И така да преодолеем наслоените вековни травматични разделения сред балканските общества. Защото най-добрият начин е да се съберем отново днес, в 21-ви век, като станем част от европейското семейство, каза Иванов. “Днес с това решение ще  обвържем нашите стремежи и искания с фундаменталните ценности на ЕС”, каза Иванов. И предупреди, че “Северна Македония трябва да избере, дали иска да бъде заедно с нас, член на европейското семейство - ако не направи този избор, няма да има преговори”. 

    На упреците на лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов, че върху България се упражнява натиск отвън, а Христо Иванов си говори с френската посланичка, председателят на парламентарната група на ДБ отговори, че на международната сцена върху всяка страна се упражнява натиск, защото всяка преследва своите интереси.”Въпросът е дали ние сме се поддали на този натиск и дали сме направили неприемлив компромис. Ние имаме интерес Северна Македония да се приближава към ЕС и да излезе от сръбска орбита. Да, Македония е България (депутатите на “Възраждане” и техни симпатизанти на балкона вдигнаха постери с този надпис), но  само когато сме заедно в ЕС”, каза Иванов. 

    Той напомни на Костадинов, че в парламента има групи за приятелство с най-различни страни, има комисия по външна политика и в този смисъл той участва в провеждането на външната политика на страната. “Г-н Костадинов, аз съм разговарял многократно с посланиците на европейски и други държави, и винаги съм защитавал българския национален интерес. Бих разговарял и с руския посланик и бих ѝ казал, че е време да си тръгне от България”, каза съпредседателят на “Демократична България”.  

    "Има такъв народ" (ИТН) и "Възраждане" са против, от "БСП за България" предупредиха да не се бърза

    Привържениците на френската инициатива я определиха като най-доброто предложение, което сме получавали досега, и предупредиха, че времевият прозорец за приемането му скоро ще се затвори. В дебата противниците на вдигане на ветото използваха изрази като "национални предатели", от ИТН поискаха президентът да разсекрети документите от последния КСНС по темата за Република Северна Македония. 

    Георги Михайлов от "БСП за България" отбеляза, че френското предложение е най-позитивното и защитаващо интересите на България. Но, добави той, не са ли протоколите част от конструкцията на преговорите, а те не са подписани. Възможно ли е страната, която иска да бъде поканена, да се държи по неуважителен начин към страната, която евентуално би се съгласила да започнат преговорите, коментира той. И попита Христо Иванов - как ще завърши всичко това, когато отсрещната страна не е готова на тези условия. Предложение, дадено преди една седмица и неприето от отсрещната страна, следва ли по този твърде бърз начин да бъде претупано от парламента. Всяко принудително "навеждане" не прави чест на българския парламент, смята Михайлов.

    За да има мир, сигурност и стабилност, ние трябва да членуваме в общи ценностни съюзи като НАТО и ЕС, посочи председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. И подчерта, че в момента имаме добър шанс да направим една голяма крачка в тази посока. Докато Балканите имаме проблеми, и Европа ще има проблеми, смята той. Сега имаме шанс  да направим една голяма крачка – ценностно обединение на ценностни съюзи, апелира Карадайъ. Той призова към национално единство по темата. Карадайъ отбеляза, че правителството, което вече падна, шест месеца не е успяло да изработи българско предложение.

    Според председателя на ПГ "Продължаваме Промяната" Андрей Гюров на масата е най-доброто решение, потвърдено от всички, включително от реакцията на македонската страна. Колегата му Искрен Митев коментира – "днес е чудесен ден за македонска сватба - булката е Русия, а пък зестрата е в копейки". За мен най-голямото дъно, което видях, бе как "Възраждане" и ДПС развяват знамена на протеста и си стискат ръцете. Ние въведохме нови вета - 35 преговорни глави, по които България ще има право на вето, посочи Настимир Ананиев (ПП). Но добави, че е много важно какъв ще е финалният текст на междуправителствения протокол.

    ГЕРБ-СДС ще подкрепи предложението за начало на преговорите за присъединяване към ЕС на РСМ и Албания, потвърди заместник-председателят на парламентарната група Румен Христов. В политиката често се налага да се вземат тежки решения, тези предложения са важни, визионерски и затова ние сме призвани да ги вземем, подчерта той. Добрият договор е този договор, в който и двете страни са малко недоволни, подчерта депутатът. Нека да вземем това, което ни се дава сега, а от утре да продължим да се борим за това, което ни се полага, и да го направим заедно, призова Тома Биков (ГЕРБ-СДС). 

    Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов определи днешния парламентарен ден като позорен за България, защото, по думите му, както винаги, народни представители ще бъдат национални предатели. Предложението за включването в конституцията на РСМ на българите беше на президента и единствената политическа сила, която го подкрепи, беше "Има такъв народ“, върна се той към заседанието на КСНС. Йорданов поиска от президента Румен Радев  да разсекрети това заседание, за да се види кой какво е говорил на него. Във френското предложение е оставена врата за езика и от РСМ ще могат за всеки един договор с всяка една държава на ЕС да твърдят, че говорят или че документ е написан на македонски език, а македонски език няма, допълни председателят на ПГ на ИТН. Това винаги е било официална позиция на България, за мен всеки, който твърди обратното, е национален предател, изтъкна Йорданов.

    Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов си послужи с цитат от изказване на френския президент Еманюел Макрон, който казва, че са упражнили много силен натиск срещу България. Очевидно е, че решението е плод на чужд компромис, заключи той. Според него ветото показваше мъжество и характер в българската политика. ГЕРБ си промениха позицията – факт е, че това, което говориха миналата седмица, не е това, което говорят сега, отбеляза Костадинов. Винаги, когато сме тръгвали да правим сделка с Република Северна Македония, сме свършвали с национална катастрофа, абсолютно престъпно е да се говори, че това било най-добра сделка, подчерта депутатът.

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта (1)

    • 1
      Ан
      антимишок
      0 0
      15:58, 26 юни 2022
      Мръсни политически проститутки!!!Нито една от партиите подкрепили вдигането на ветото не трябва да влезе в следващият парламент!
    Последни новини