Министерски съвет прие две „изключително приоритетни и належащи законодателни промени, разработени от Министерство на правосъдието на Република България, във връзка с изменения и допълнения на Закона за защита от домашното насилие и Търговския закон“. Това съобщи министърът на правосъдието в оставка Надежда Йорданова в официалния си профил във фейсбук.
По думите ѝ изострянето на домашното насилие в последните години и увеличаването на броя на пострадалите и жертвите е поставил проблема като приоритетен и е наложил подобряване на законодателството. С промените се улеснява достъпът достъпът до правосъдие, разширява се кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които могат да търсят защита, увеличават се мерките за защита, които могат да се налагат от компетентните органи, посочва тя.
Проектът предвижда създаването на Национален съвет за осъществяване на държавната политика по превенция и защита от домашното насилие. Предлага се и създаване на национална информационна система и национален регистър за случаите на домашно насилие, осъществени на територията на страната или по отношение на български граждани в чужбина, които са потърсили помощ и подкрепа. Достъп до данните в системата ще имат МВР, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за качеството на социалните услуги, Държавната агенция за закрила на детето и органите на съдебната власт.
По думите на министъра промените ще допринесат за осигуряване на бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа на пострадалите от домашно насилие лица или лица в риск, както и упражняване на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието.
Приетите от кабинета изменения в Търговския закон касаят производството по несъстоятелност и представляват законодателно решение, което дава втори шанс на хората, които са имали затруднения. Законопроектът е част от реформите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и застъпва две големи теми – процесът по несъстоятелност и процесът за стабилизация. Промените предвиждат на самоосигуряващите се и хората със свободни професии да могат да бъдат опрощавани определени задължения.
„Направихме процедурите по-бързи и по-прозрачни, намаляваме и таксите при тези производства“, коментира министър Йорданова.