Започват горещниците според народните вярвания - 15, 16 и 17 юли.
Горещниците се отбелязват предимно в Северна и в Западна България, но ритуали се извършват и в някои югозападни райони. В Северна България дните са известни съответно като Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна - Люта, Чурута и Опалена Мария, според народния календар. Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя.
През горещниците човек трябва да се пази от парещите лъчи на слънцето и да се моли за неговото милосърдие към хората. Преди години, когато хората зависели още по-силно от природата и нейните капризи, те вярвали, че отбелязването на горещниците предпазва дома и нивата им от пожари и градушки. Най-строго се спазвали първият и третият ден. През тези дни не трябва да се ходи на нива и да се жъне, вършее, коси и копае. Не се меси и пече хляб - за опазване на труда от огнени стихии и градушки. Според поверието не бива да се пали огън и да се изнася вън от жилището. На третия ден чрез специален обред се пали един общ нов огън, от който всеки подновява огъня в своя дом.
Горещниците се почитат най-много от ковачи, хлебари, калайджии, които работят с огън.
През трите поредни дни се гадае какво ще бъде времето през януари, февруари и март следващата година.
Aстрономическите горещници всъщност са на 28, 29 и 30 юли. Разминаването идва заради преминаването към юлианския календар, който с времето се отдалечава от григорианския заради повечето високосни години в него. И доколкото това отместване на датите е направено, за да компенсира неточното настъпване на сезоните по стария стил, именно на астрономическите горещници следва да се очакват високите температури. И тази година те могат да стигнат екстремни стойности заради горещите вълни, които не пускат Европа.
А "за периода 21-24 юли ни очакват температури над 37-38 градуса. Има вероятност и за жеги над 40 градуса", заяви в студиото на БТВ климатологът проф. Георги Рачев. Той уточни, че прогнозите на американските метеоролози са по-екстремни и вещаят температури около 42 градуса по поречието на Дунав и в Горнотракийската низина. Ученият заяви, че цяла Европа е обхваната от анормална топлинна вълна.
"Това е за пореден път. Испания бележи непрекъснато високи температури, Великобритания също страда от тази анормална жега. Това ще се задържи поне седмица. Сушата продължава и това ще се отрази на зърнената реколта", каза още той.