Асоциация свободен енергиен пазар (АСЕП) приветства прекратяването на досегашната практика за определяне на компенсации за електроенергия на помесечна база и обнародването на промените на Закона за държавния бюджет, с които беше въведен механизъм за компенсиране на цените за електрическа енергия 100 процента над базовата цена от 250 лв./МВтч с период на действие от юли до декември 2022 г. Седем работни дни преди датата за фактуриране все още няма решение на Министерския съвет и яснота как ще бъде администрирана помощта, ще се запази ли досегашната роля на търговците като посредник при изплащането, посочват от Асоциацията в писмо до институциите и медиите относно "Предложение за административна процедура за авансово изплащане към търговците на електроенергия на 80 процента от необходимите средства за компенсации".
Въпреки че търговците на електроенергия бяха напълно изключени от процеса по обсъждане, каквото отношение продължава и до момента, те приеха ролята безвъзмездно да съдействат при предоставянето на държавната помощ. Въпреки това нито финансовите, нито държавните институции предложиха механизъм за покриване на разликата от цената на свободния пазар от 700-800 лв./МВтч до тавана на компенсации 250 лв./МВтч. Тази разлика се покриваше месеци наред от търговците, което ги постави в сериозна ликвидна криза. В повечето случаи става въпрос за десетки милиони левове, достигащи стотици при най-едрите търговци, посочват от АСЕП.
От асоциацията настояват в предстоящото решение на Министерски съвет да се гарантира частично авансово предоставяне на предвидените финансови средства, без да поставят в риск от ликвидна криза търговците на електроенергия. Търговците нямат отношение към предоставянето на държавна помощ и не могат да продължат да покриват разликата между определения таван и реалната пазарна цена. Това застрашава нормалната им оперативна и лицензионна дейност.
Единствената възможност членовете на АСЕП да продължат да извършват безвъзмездната посредническа дейност по изплащане на компенсациите е да им бъдат предоставени авансово необходимите средства за закупуване на електроенергията по пазарна цена. Ако това не се случи, очакваме много от тях да откажат участие в процеса по изплащане поради сериозния финансов риск, пред който ги поставят институциите, се посочва в писмото.
Освен това настояването на търговците е да бъдат изплатени 80 процента от компенсацията за текущия месец до пето число, за да могат да изпълняват задълженията си за предоставяне на компенсациите към клиентите. Останалите 20 процента следва да се изплащат по сегашната процедура. Ако не бъдат предоставени авансово тези 80 на сто от полагащата се компенсация на търговците, АСЕП предлага държавата да се разплаща директно с 600 000 небитови потребители на електроенергия, по какъвто начин и в каквито срокове се договорят помежду си.