Тези музиканти говорят за общност, вдъхновение, споделеност, усмивки, мечти, свободна мисъл, немейнстрийм и български Woodstock. След това излизат на сцената и избухват. И превръщат уикенда в събитие. Заради музиката, китарите и публиката. Въпреки септемврийските изненади на времето – „Има малко дъжд, но всичко е в реда на нещата“, както каза Гриша от Saint Electrics пред камерата на БТА.
Фестивалът е Rebel Rebel, държавата е България, а изводът е най-вече един – че 33 години след промените има артисти, които са съумели да опазят духа си. Умеят да бъдат благодарни и са абсолютният пример за това, че, когато плуваш в свои води, имаш право да се гордееш с това и да очакваш заслужени аплодисменти.
БТА се срещна с част от участниците в Rebel Rebel 2022, които превръщат фестивала в началото на кауза, която не бива да спира. „Този фестивал е стъпка нагоре в живота на българската алтернативна музика“, коментира Гриша от Saint Electrics.
Пенко от Soundprophet допълва: „Този фестивал представлява една мечта, която осъществихме заедно с Projector Plus. Основната роля е на Деница Славова, която е основен организатор. С този фестивал се получава една общност от българската алтернативна сцена и банди, които създават нещо значимо“.
Калоян от Ali дава най-точното описание на формата: „Това е фестивал на независимата, китарна, немейнстрийм, алтернативна, инди музика – стара, нова, повлияна от 90-те и след това. Това ме връща към годините, когато бях по-млад, във Варна... Тогава имаше хиляда групи. Всички живеехме и горяхме, творихме... И тези времена сякаш бяха изчезнали и отминали. За съжаление, в момента няма платформи, които да промотират този тип музика, затова този фестивал е събитие“.
„Вдъхновен съм от участието на всички банди в този фестивал и от това, че музиката, която ние правим, може да бъде споделена на това хубаво място“, казва Никеца (Nikèca & band).
„Участваме, защото тук са най-яките хора, най-готините, най-интелигентните, най-будните, най-усмихнатите, и хората, които знаят, че от тях зависят много хубави неща. Това е нещо като българския Woodstock“, казва Иван от Hellion Stone.
Васил от Ме Аnd My Devil е категоричен, че колкото повече такива фестивали има и колкото повече такива поводи има, винаги е добре дошло. „За скромното време от 32 години, все пак мисля, че съм част от този живот в София, и това е една от причините да участвам на този фестивал“, казва Нуфри (Jasmine Whale).
Мартин от Ме Аnd My Devil пък дава най-краткото и точно обяснение за присъствието си на Rebel Rebel: „Участваме на този фестивал, защото имаме свободна мисъл“.