Конституционният съд (КС) реши, че е допустимо Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС) да продължи да работи, въпреки изтеклия мандат главния инспектор и инспекторите, и въпреки това, че не са избрани нови от Народното събрание. Това съобщиха от съда.
Решението е взето със седем на три гласа, като в момента КС е с непопълнен състав, защото преди разпускането си НС не избра нови членове.
Искането за тълкуване на Конституцията е на Пленума на Върховния административен съд. Докладчик по делото е съдия Филип Димитров.
Конституционно недопустимо е да се преустанови автоматично, за неопределено време, дейността на Инспектората към Висшия съдебен съвет поради изтичане на срока на пълномощията на главния инспектор и на инспекторите и неизбирането от Народното събрание на нов състав на Инспектората, осигуряващ му функциониране в съответствие с конституционните предписания. Дискреционната власт на парламента е лимитирана и обратното подрива демократичния ред под върховенството на правото, което е конституционно установено по волята на суверена като елемент на фундаменталната структура на Основния закон, пише в мотивите на КС.
Съдиите Атанас Семов, Красимир Влахов, Янаки Стоилов, са подписали решението с особено мнение.
Решението на КС е важно и за мандата на Висшия съдебен съвет. Той също изтича на 3 октомври, а до момента няма избрана парламентарна квота.
Според представляващия Висшия съдебен съвет (ВСС) Боян Магдалинчев, решението на Конституционния съд, касаещо мандата на Инспектората на ВСС, би следвало да може да се приложи и за самия ВСС. Чрез него него се дава превес на непрекъсваемостта на работата на органа, коментира за БТА Магдалинчев.
Магдалинчев посочи, че по-ясно становище може да даде след като бъдат публикувани пълните мотиви на решението на КС от днес. Той напомни, че проблем има и с избора на съдийската квота, защото решението за този избор е обжалвано в съда.
С навременното си произнасяне Конституционният съд (КС) предотврати шумни спорове и множество съдебни дела, които щяха да разклатят страната директно в конституционните й устои. Това написа в профила си във фейсбук служебният министър на правосъдието Крум Зарков.
Според правосъдния министър с днешното си решение Конституционният съд сложи край на споровете и колебанията по въпроса какво се случва след изтичането на мандата на Инспектората към ВСС.
Принципната постановка на публикувания диспозитив изяснява и каква, според мнозинството конституционни съдии, е съдбата на ВСС след 2 октомври - датата на изтичане на срока на пълномощията на членовете му. ВСС ще продължи да функционира в сегашния си състав. И решението, и особените мнения на трима конституционни съдии, тепърва ще бъдат обект на много дискусии по същество, казва Зарков.
Правосъдният министър посочва, че от най-съществено значение е това, че Народното събрание е органът, чиято отговорност е да избере нови инспектори към ВСС и да попълни състава на самия ВСС, като по този начин прекрати действието на сегашните им издания и ги замени с други. Действията на КС днес не могат трайно да предотвратят конституционна криза, която неминуемо ще настъпи при ново бездействие на Народното събрание.