Печеното за вечеря може да съдържа над 230 000 микрочастици пластмаса, съобщи сайтът на „Дейли мейл“. Според учените яденето на тази храна всеки ден може да се равнява на поглъщането на две найлонови торбички годишно.
Изследването е проведено от екип на университета в Портсмут.
Микрочастиците пластмаса са с дължина, по-малка от 5 мм. За да проверят как пластмасата си намира път към храната, репортерът на предаването „Добро утро, Британия“ Мишел Морисън и нейните деца приготвят две еднакви ястия за вечеря, включващи печено пиле, картофи, моркови, броколи и Йоркширски пудинг.
Първото ястие е приготвено от продукти, опаковани в пластмаса. Продуктите, използвани за второто, не са били опаковани. Резултатът показва, че ястието, за което са използвани опаковани продукти, съдържа седем пъти повече микрочастици пластмаса в сравнение с другото.
Според учените опаковките са най-лесният път, по който пластмасата влиза в човешкото тяло. Продуктите, които не са предварително опаковани в пластмаса, са с 37 процента по-евтини.
Д-р Фей Кусейро, експерт по замърсяването на околната среда от университета в Портсмут, каза, че освен опаковките, другите начини за попадане на пластмаса в храната на човека е чрез почвата в растителната храна и чрез пашата на животните в месната. Във въздуха също се съдържат микрочастици пластмаса. Пластмасата може да попадне в организма и чрез някои съдове за готвене.
Д-р Кусейро обясни, че обикновено съдържанието на пластмаса в храната се изследва в лабораторни условия. Сега, чрез експеримента с печеното за вечеря, приготвено в обикновена кухня, става ясно, че пластмасата прониква в храната едновременно през продуктите, опаковките, въздуха и съдовете.
Изследването показва и че хората поглъщат доста по-малко микрочастици, когато не използват опаковки.
Професор Шаи Себастиан, гастроентеролог в университетската болница в Хъл, допълни, че „ключът е да разберем какво причинява пластмасата на тялото.“ Депутатът от Консервативната партия Алберто Коста, председател на парламентарната група за микропластмаса на всички партии, каза, че все още не е ясно какъв ефект причинява пластмасата в организма, но всички нови изследвания по този въпрос са добре дошли.