Кметът на община Димитровград Иво Димов поздрави един от строителите на Димитровград и столетник Трифон Видаркински, съобщават от местната администрация. Благодарствен адрес, торта във формата на книга и лоза за засаждане, с пожелание да прибира от бъдещата реколта, подари кметът на 100-годишния старец, а на съпругата му баба Мария - роза, която да посади.
„Изключително ми е приятно да поздравя един човек, чието житейско достолепие го е направил жив свидетел на световните катаклизми от миналия век – войните, бурния технически прогрес, политически и обществени промени и с изграждането на един нов град – Димитровград. Подобни хора трябва да бъдат ценени, почитани и уважавани Иска ми се да взимаме повече от мъдростта на такива хора, за да не повтаряме грешките, а да надграждаме към по-добро.”, каза в поздравлението си Иво Димов.
Макар и столетник Трифон Видаркински е със завидна свежа памет, ходи сам, макар и с бастун и проявява чувството си за хумор. Съветът му към младите е да водят по-умерен живот, ако искат да са дълголетни. За тържеството на рожденика се бяха събрали наследниците му, негови приятели и съселяни. Да поздравят столетника дойдоха и председателя на Общински съвет на община Минерални Бани, в чиято община е и село Долно Брястово, където по настоящем живее бай Трифон със съпругата си. От Министерството на отбраната връчиха почетен плакет на ветерана от първата и втора фаза на Втората световна война.
Трифон Видаркински е роден на 03 Февруари. 1923 година в с. Борован, обл. Враца. Завършва основно образование и Земеделско училище в родното си село. От 1940 до 1943 г. работи във фабрика „Регулатор“ гр. Враца, където завършва и Занаятчийско училище. През септември 1943 год. постъпва като войник в Първи армейски артилерийски полк в гр. София. Участва в първата и втората фаза на Втората световна война, заедно с двамата си братя Димитър и Спас. През 1945 год. Започва работа като стругар в гр. София, от където през 1951 год. е командирован в Димитровград, за да вземе участие при монтажа на машините и пускането им в експлоатация на новостроящият се тогава Химически комбинат. В последствие преминава през всички нива в завода и се издига до зам.директор на Ремонтно механичния завод към Химическия комбинат. Заради трудовите си успехи бай Трифон получава много награди. Със съпругата си Мария, сключват брак през 1953г., от който имат двама сина. Към днешна дата бай Трифон се радва на четири внука и четири правнука.