Изпълнителният директор на "Ел Би Булгарикум" Николай Маринов, който вчера бе освободен от поста си от Държавната консолидационна компания (ДКК), заяви на пресконференция в БТА, че ще заведе иск за възстановяване в длъжност.
"Не съм прочел никъде, че изпълнителният директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) може да влиза в кабинет и като последния кръчмар да гони изпълнителен директор. Въпреки че съм действащият директор на „Ел Би Булгарикум”, ми бе отнет достъпът до банковите сметки. Сега дружеството не се управлява от никого. Избраният нов директор, който не е вписан, обикаля магазините и централното управление и заплашва служителите, че ако ме подкрепят, ще бъдат уволнени", разказа Маринов.
Според него отстраняването му е било незаконно и отхвърли всички обвинения, отправени по-рано днес от ръководството на ДКК пред медии.
По думите му на 20 февруари борда на директорите на Държавната консолидационна компания решава Маринов да бъде освободен. На следващия ден той е изгонен от председателя на ДКК Венцислав Димитров. „Пич, ти си отстранен, ако не си тръгнеш доброволно, ще стане насила, ще извикам полиция”, цитира думите на Димитров директорът на млекопреработвателната компания. „Така мафията победи държавата”, каза Маринов.
Маринов посочи, че всички продукти на дружеството са с високо качество и в базата във Видин няма некачествен кашкавал, каквито бяха медийни твърдения на изпълнителния директор на ДКК Венцислав Димитров. Подобни изявления, както и заповед за преустановяване на всички плащания от страна на компанията, според Маринов, говорят за желание дружеството да бъде доведено до фалит.
Той посочи, че системно е имало вмешателство в оперативното ръководство на компанията, като показа пред медиите документи. Маринов разказа и за индиректен натиск от страна на икономическия министър компанията да започне да доставя мляко от Унгария - на по-високи цени и с показатели, които не отговарят на стандартите на "Ел Би Булгарикум", а не както е било досега - от мандри в района на Видин.
Маринов каза и че към него имало натиск да назначава пенсионери на заплата от 6000 лева и че получавал на имейла си оферти, които не е искал.
Директорът съобщи, че четири пъти е информирал ресорния министър със съответните докладни, в които са описани всички опити на ръководството на ДКК да се намесва в управлението на дружеството в негов ущърб.
Според Маринов от началото на годината оперативната работа на компанията е била блокирана заради постоянните искания за всякакви справки със срок "от днес за днес", в това число например и за разходите на тоалетна хартия.
Маринов отрече и казаното от Димитров, че намалението във фирмените магазини на "Ел Би Булгарикум" е обявено в деня (20 февруари), в който Маринов е бил освободен, като показа своя заповед от 17 февруари.
Престъпление е да кажеш, че дъщерното дружество на една компания произвежда некачествена продукция, заяви досегашният директор на млекопреработвателното дружество.
„Няма да позволя някакви шарлатани, които от вчера са овластени, да тласкат предприятието към фалит. Нали се сещате какво значи в национален ефир да кажеш – „моето дъщерно дружество произвежда некачествена продукция. Чии интереси защитава г-н Димитров? Иска ли да приватизира „Ел Би Булгарикум”? Това са недопустими твърдения”, добави Маринов.
Новият шеф на "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев обясни на пресконференция в какви злоупотреби е обвинен Николай Маринов. В началото на януари членовете на Съвета на директорите в компанията трябвало да подпишат протоколи с непроверени данни, твърди Русев.
„Няколко дни след моето назначаване - на 7 януари, бяхме извикани за първо заседание на Съвета на директорите. Предполагах, че то ще има чисто опознавателен характер – да се запознаем с колегите, да изберем председател на Съвета на директорите, изпълнителен директор и да си разделим задачите. Но на самото събрание получихме дневен ред с 9 точки, по които предварително не бяхме получили нито оферти, нито материали. След като подписах първия протокол, се притесних. В подточка 5 беше предложено закупуването на превозни средства, част от тях - специализирани, и още два леки автомобила. В последствие този протокол ни беше предоставен за подпис, без да обсъждаме характера на точките. Тогава се замислих, че нещо не е наред. В продължение на месец след подписването валяха различни сигнали от базата ни във Видин за злоупотреби, порочни практики, особено при доставката на суровини”, разказа Русев.
И допълни, че е гласувал кредит на доверие на Маринов, като е гласувал по всички точки, без да ги провери.
„След това започнах да проверявам какво съм подписал. Оказа се че по точка 5, която гласи: "След проведени обсъждания Съветът одобрява за доставчик 2 броя леки автомобили от фирма МИПИ -АУТО ООД за обща сума 76 573 евро без ДДС", оферти не ни бяха предоставени от г-н Маринов. След направена справка в страницата на оторизирания представител на марката стана ясно, че цената на техния сайт е 64 530 лв. с ДДС. Разликата за един автомобил беше 30 153 лв. Тоест, за двата автомобила сме платили 60 206 лв. повече”, коментира още Русев.
„Другото, което ми направи впечатление, е точка 9, свързана с предоставянето на възможността на изпълнителния директор да взима решения, да договаря суровини и материали, без ограничение в размера на цената”, допълни още той.