Записите от камерите няма да могат да се използват за касиране на изборите

Записите от камерите, които ще снимат преброяването на бюлетините и попълването на протоколите, няма да могат да се използват за касиране на изборите. 

Това заяви Ангел Петров, главен секретар на Министерство на електронното управление по време на заседание на постоянната комисия по административно обслужване и общинска администрация към Националното сдружение на общините в България, съобщиха от пресцентъра на МЕУ.

"Видеонаблюдението и видеозаснемането не трябва да се абсолютизира и не може да се използва за касиране на изборните резултати. Това е една допълнителна защита и още един инструмент за гарантиране на прозрачността на изборния процес", каза Петров.

Той съобщи още, че камерите ще бъдат част от изборните книжа и ще се предават на СИК ден преди вота на 2 април.

По думите му единственото изпълнимо в кратък срок решение за видеонаблюдението са мобилните устройства. Причината - камерите в училищата не могат да се използват, тъй като от 12 хил. секции в страната само 45% се намират в училища.

15% от секциите остават без видеонаблюдение в реално време

След среща на мобилните операторите с ръководството на МЕУ стана ясно, че около 85 на сто от секциите ще бъдат покрити с надеждна връзка на мобилен оператор. В останалите 15 на сто от секциите качеството на връзката най-вероятно няма да позволява излъчване в реално време, заяви Ангел Петров. Той подчерта, че липсата на техническа възможност за осигуряване на интернет свързаност в дадено населено място трябва да се приеме като техническа невъзможност за осигуряване на видеизлъчване в реално време. В тези случаи от секциите, които по различни причини не излъчват видеопоток в реално време, приоритетно ще се сваля и публикува видеозаписът от самото устройство, така както е записано и в Решение №1603 на ЦИК.

По време на срещата бе разяснено, че мобилните устройства ще имат инсталирано мобилно приложение, разработено от „Информационно обслужване“ АД, което ще осигурява видеоизлъчването и видеозаснемането след края на изборния ден. Благодарение на Mobile device management (MDM), мобилното устройство ще може да изпълнява само една функционалност – видеонаблюдение и видеозаснемане. След приключване на изборния ден и преди началото на преброяването, председателят на СИК включва мобилното устройство и сканира предварително подготвен QR код, който съдържа персонализирана информация за конкретната секция и активира приложението за видеоизлъчване и видеозаснемане. 

На 1 март Министерският съвет одобри допълнителни финансови средства към вече определената план-сметка за провеждане на изборите в размер на близо 6,5 млн. лева, предназначени за обезпечаването на видеонаблюдението и видеозаснемането на изборите. 

Източник: БТА

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини