Окончателно е решена съдбата на конвенционалните бензинови и дизелови автомобили: от 2035 година ще се продават само нови коли, които не изпускат никакви вредни емисии. Това ли е краят на двигателите с вътрешно горене?
От 2035 година в ЕС ще могат да се регистрират само нови автомобили, които не изпускат вредни емисии. Това решиха днес министрите на енергетиката на страните от Общността, които обаче оставиха и една вратичка, за която се пребори Германия: за автомобили с двигатели с вътрешно горене, които работят със синтетични горива. Само две страни гласуваха против този компромис - Италия и Полша.
Какво представляват синтетичните горива?
Синтетичните горива се произвеждат изкуствено и имат химичен състав, подобен на този на конвенционалните горива. При този процес водата се разделя на водород и кислород с помощта на електроенергия, а водородът се преработва с CO2, за да се получи гориво. Синтетичните горива се считат за неутрални по отношение на климата, ако за производството им се използва само зелена електроенергия. Но те са скъпи и неефикасни: изразходват между три и шест пъти повече електроенергия, отколкото електромобилите за същия пробег. Затова и бъдещето им е повече от несигурно - с изключение може би само при корабите и самолетите, при които електромоторите засега не са приложими.
Какво следва след решението на Брюксел?
Ще бъде въведена изцяло нова категория – автомобили с двигатели, работещи със синтетично гориво. Най-късно до есента на 2024 година този процес трябва да е приключил. Нищо обаче не е сигурно, тъй като Европейският парламент гласува с мнозинство срещу новите коли, използващи синтетични горива.
Последно: ще има ли нови коли с двигатели с вътрешно горене след 2035?
Засега не е ясно. Производителите на автомобили вероятно ще заложат на тази нишова технология само ако синтетичните горива станат достатъчно достъпни и икономически изгодни за автомобилния транспорт след 2035 година.