Хората в България, които живеят с до 2.5 долара на ден, ще се увеличат с 1% от догодина или с около 70 хил. души. Това сочат данните в нов доклад на Световната банка, наречен "Кризата идва у дома: Ефектът на глобалната финансова криза в Европа и Централна Азия (ЕЦА)". Докладът има за цел да излезе извън рамките на макроикономическите данни и да проследи как кризата реално се отразява на домакинствата в региона, предаде Медиапуул.
Според документа ефектът от глобалната финансова криза може да е "опустошителен" за домакинствата в нововъзникващите икономики от ЕЦА, пораждайки риск за региона да отстъпи една пета от постигнатото през последното десетилетие в борбата за намаляване на бедността. До 2010 г. е възможно да има над 10 млн. нови бедни хора в региона (такива, които живеят със и под 2.5 долара на ден), а други 25 млн. души ще се озоват в рисковата група, която живее с доход между 2.5 и 5 долара на ден.
През 2008 г. Българите под прага на бедността са били 3% от населението или около 200 хил. души, като този процент се запазва и през 2009 г. През 2010 г. обаче бедните ще се увеличат с 1%, прогнозира Световната банка. Хората у нас, които живеят с 2.5 до 5 долара на ден са били 15% през 2008 г. През 2009 г. тази група се увеличава до 19%, като през 2010 г. броят им ще се запази, сочи още докладът на институцията.
Кризата се прехвърли на равнище домакинства основно чрез намаляване на заетостта и свиване на паричните преводи от чужбина от близки и членове на семействата. Кредитната експанзия в последните 3-4 години утежни ситуацията за хората от региона, които сега имат дългове, но и на тези, които нямаха възможност да теглят кредити преди това, но в замяна на това и нямат банкови дългове.
30% от брутния вътрешен продукт (БВП) е задлъжнялостта на домакинствата в България, като страната е по-малко засегната в сравнение с други европейски страни, съобщи в София при представянето на доклада Лука Барбоне – експерт на Световна банка. Той посочи, че правителствата трябва да се съсредоточат върху интелигентното разходване на средствата, за да осигурят закрила на бедните. Форми на подпомагане като отпускане на парични средства, социални пенсии и целеви програми за бедни могат да попаднат сред мерките, подлежащи на съкращение.
Лука Барбоне обясни още, че като цяло заради рецесията ще продължава да се задълбочава бедността. По думите му България не е толкова силно засегната като други държави като, например, Латвия, Украйна и Армения, които са изгубили една пета от БВП. В Латвия и Унгария с 20% са се увеличили семействата с ипотечни и други кредити, които рискуват да не могат да изплащат заемите си.
"Един от драматичните аспекти на кризата е, че страните със средни доходи, които току-що бяха успели да излязат от труден период, се оказаха най-силно засегнати. Безработицата в страните от региона се увеличи, а стопанската дейност отбеляза огромно свиване. Бедността ще расте. А семействата са подложени на голям натиск", каза Барбоне. Той отбеляза още, че най-засегнати от кризата са страните, в които е имало "балон" в икономиката, който се е спукал. Този балон най-често е в сектора на недвижимите имоти.
В групата на ЕЦА влизат държавите от ЕС плюс Русия, Грузия, Армения, Азербайджан, Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан и Казахстан.