Вероятно сме чували, че за да работи мозъкът ни по-добре, е необходимо да спортуваме. Факт е, че връзка между физическата активност и мозъчната ни функция има и тя е обект на все повече проучвания напоследък, две по-нови от които дават още полезна информация по въпроса.
Множество широкомащабни епидемиологични проучвания свързват правенето на упражнения с подобряването на паметта и мисловните умения, както и с по-ниския риск от невродегенеративни заболявания, сред които е болестта на Алцхаймер. Едно от изследванията, проведено преди време сред повече от 500 по-възрастни хора, установява, че има полза за мозъка, ако редовно ходим пеша или правим други леки упражнения.
Сега обаче едно от по-новите проучвания затвърждава - упражненията наистина подобряват мозъчната ни функция. Учените се сдобиват с данни за почти 350 000 души от всички възрасти, заедно с измервания за физическата активност на около 91 000 от тях и когнитивни резултати на близо 258 000. Според резултатите хората, които правят умерени упражнения, имат по-добри показатели на тестове за мислене.
Другото по-ново изследване, макар и сравнително по-малко, помага да бъде обяснено как упражненията поддържат мозъка ни здрав. В експеримента участват 12 здрави млади хора, които са карали велоергометър със спокойно темпо в продължение на 90 минути, с почивки.
Учените забелязват, че след около 30 минути от тази физическа тренировка нивата на лактат и BDNF (вещество, което подтиква създаването и узряването на нови мозъчни клетки) в кръвта на хората се повишават леко. Това подсказва, че упражненията са полезни за мозъка ни и че по-дългите и по-интензивни тренировки може да увеличат максимално ползите, пише Washington Post.